Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sweden: Two explosions have been reported near the Nord Stream pipelines

Sweden: Two explosions have been reported near the Nord Stream pipelines
Szwedzki rząd powołał już sztab kryzysowy i konsultuje wybuchy ze swoimi sojusznikami. (Fot. Getty Images)
The Swedish National Seismological Network (SNSN) measurement station has recorded two major underwater explosions in areas where a leak was found from the Nord Stream pipelines. 'There is no doubt that these are explosions,' said Bjoern Lund of SNSN.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jeden z wybuchów miał magnitudę 2,3 i został zarejestrowany w 30 stacjach pomiarowych w południowej Szwecji.

Według naukowców, pierwszy wybuch odnotowano w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2:03, a drugi w poniedziałek wieczorem o godz. 19:04.

Ostrzeżenia dla żeglugi o zagrożeniu spowodowanym wyciekiem gazu szwedzka Administracja Morska opublikowała w poniedziałek o godz. 13:52, a następnie o godz. 20:41.

Według Lunda, do eksplozji doszło w miejscu, które nie jest na ogół wykorzystywane do ćwiczeń marynarki wojennej. "Zwykle jesteśmy informowani przez wojsko o możliwych detonacjach" - podkreślił.

Informację o wybuchach jako pierwsza podała szwedzka telewizja publiczna SVT.

Gazociąg Północny (Nord Stream) to 1222-kilometrowy gazociąg do transportu gazu ziemnego z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem ewentualnych państw tranzytowych. (Fot. Getty Images)

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde zwołała sztab kryzysowy z udziałem ministra obrony Petera Hultqvista.

Przecieki nastąpiły w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała już z premier Danii Mette Frederiksen o "akcji sabotażowej" dotyczącej Nord Stream. "Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - zapewniła.

"Nie można wykluczyć, że wycieki z gazociągów Nord Stream są częścią wojny hybrydowej Rosji przeciwko NATO" - stwierdził natomiast minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że celem tej operacji mogło być zastraszenie państw basenu Morza Bałtyckiego.

Czytaj więcej:

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla unii energetycznej

Kraje Europy oszczędzają energię: Zmniejszają ogrzewanie pomieszczeń zimą, skracają sezon grzewczy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement