Menu

British Foreign Office chief: We are ready to suspend the Northern Ireland Protocol

British Foreign Office chief: We are ready to suspend the Northern Ireland Protocol
Szefowa brytyjskiej dyplomacji przejęła prowadzenie negocjacji z UE po rezygnacji ze stanowiska ministra ds. stosunków z UE, Davida Frosta. (Fot. Getty Images)
Britain wants an agreement with the European Union to reform the Northern Ireland Protocol, but if that fails it is prepared to use Article 16, which allows it to be suspended, Foreign Secretary Liz Truss said yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj Truss po raz pierwszy od czasu przejęcia prowadzenia negocjacji z UE w sprawie uzgodnień pobrexitowych rozmawiała z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem.

Do tej pory rozmowy z nim prowadził minister ds. stosunków z UE David Frost, ale w sobotę wieczorem niespodziewanie złożył rezygnację. Dzień później brytyjski rząd poinformował, że zastąpi go Truss, pozostając jednocześnie szefową dyplomacji.

"Chcemy konstruktywnych stosunków z UE, opartych na handlu i naszej wspólnej wierze w wolność i demokrację. Rozwiązanie obecnych problemów ma kluczowe znaczenie dla uwolnienia tego potencjału. Brytyjskie stanowisko nie uległo zmianie. Potrzebujemy swobodnego przepływu towarów między Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią - przyp. red.) a Irlandią Północną, zakończenia roli TSUE jako ostatecznego arbitra w sporach między nami, a także rozwiązania innych kwestii" - oświadczyła Truss po rozmowie z Szefczoviczem.

"W nowym roku musimy zwiększyć tempo rozmów. Naszą preferencją pozostaje osiągnięcie uzgodnionego rozwiązania. Jeśli tak się nie stanie, pozostajemy gotowi do uruchomienia zabezpieczenia zgodnie z art. 16, aby poradzić sobie z bardzo realnymi problemami, z jakimi boryka się Irlandia Północna, i aby chronić porozumienie z Belfastu (wielkopiątkowe) we wszystkich jego wymiarach" - podkreśliła.

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Londyn i Bruksela prowadzą obecnie negocjacje, których celem jest rozwiązanie problemów z dostawami towarów. UE zgadza się na szereg zmian upraszczających praktyczne stosowanie protokołu, ale odmawia ustępstw w głównym punkcie spornym, jakim jest rola Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w rozstrzyganiu sporów wynikających z protokołu. Brytyjski rząd argumentuje, że sytuacja, w której spory między dwiema stronami rozstrzyga instytucja jednej z nich, jest niewłaściwa.

Czytaj więcej:

Johnson ostrzega, że Londyn może zawiesić protokół północnoirlandzki

Brytyjski minister odpowiedzialny za relacje z UE złożył rezygnację

Brytyjski rząd dopuszcza pewną rolę TSUE w protokole ws. Irlandii Płn.

Szefowa MSZ Truss będzie jednocześnie kierowała negocjacjami z UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.12.2024
    GBP 5.1472 złEUR 4.2621 złUSD 4.0950 złCHF 4.5728 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement