Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NATO chief for "Bilda": The war in Ukraine may last for years, we must support Kyiv

NATO chief for "Bilda": The war in Ukraine may last for years, we must support Kyiv
Na zdj. z wczoraj: ukraiński żołnierz w okopach w regionie Doniecka. (Fot. ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)
Russia's war against Ukraine may take years; we cannot stop supporting Kiev, even if the price of this aid is high, it cannot be compared to the sacrifice of the Ukrainians - said NATO Secretary General Jens Stoltenberg in an interview for 'Bild am Sonntag'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy musza płacić każdego dnia" - zaznaczył szef NATO.

Dodał, że "jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę".

W wywiadzie z niemieckim dziennikiem Stoltenberg ocenił również, że Ukraińcy dzielnie bronią się w Donbasie, chociaż wojska rosyjskie są coraz bardziej brutalne. "Z bardziej nowoczesną bronią wzrasta prawdopodobieństwo, że Ukraińcy będą w stanie znów wyprzeć wojska Putina z Donbasu" - uzupełnił.

Sekretarz generalny zaznaczył, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę, ale nie wyśle do tego kraju swoich żołnierzy. Podkreślił, że Sojusz wzmocnił swoją obronę i obecność w regionie, co ma być "jasnym sygnałem dla Moskwy, by nie było nieporozumień dotyczących naszej gotowości".

Przekazał również, że chociaż "nie obserwujemy" wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił nuklearnych, straszenie bronią jądrową przez Rosję jest "niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

Pytany o przyszłą politykę NATO wobec Rosji w kontekście nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, która ma zostać przyjęta na zaplanowanym na koniec czerwca szczycie w Madrycie Stoltenberg odpowiedział: "kiedy zmienia się świat, zmienia się i NATO. A świat stał się bardziej niebezpieczny. Oświadczymy, że Rosja nie jest już partnerem, lecz zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i stabilności".

Czytaj więcej:

Sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej”: Polacy pesymistycznie o wojnie w Ukrainie

Brytyjski generał: NATO powinno przygotować się na wojnę z Rosją

Liz Truss: "Rosja musi przegrać, bo inaczej nie zatrzyma się na Ukrainie"

Stoltenberg: Wkrótce zapadną decyzje, które wzmocnią NATO

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement