Sweden: More migrants refused asylum will return to their countries
Jak oszacowano, w 2024 roku dobrowolnie opuści Szwecję 7 800 imigrantów bez prawa pobytu, o 900 więcej niż zakładano wcześniej. Natomiast w 2025 roku liczba ta wyniesie 6 900, o 300 więcej. Spadek powrotów wynika z zakładanej mniejszej liczby wniosków o azyl.
Urząd Migracyjny przewiduje, że w tym roku o azyl w Szwecji wystąpi 10 tys. osób, najmniej od 1997 roku, a w 2025 roku będzie to 9 500.
Obecnie władze negatywnie rozpatrują ok. 75 proc. wniosków o azyl, a osoby, których to dotyczy, trafiać mają do specjalnych ośrodków dla powracających, gdzie oferowana jest im pomoc. Jest to nowy pomysł rządu na zwiększenie wyjazdów.
Sweden has announced a significant change in immigration policy, offering up to $34,000 to immigrants who voluntarily return to their home countries starting in 2026. pic.twitter.com/Bs4L2RRLxy
— NewsSpectrumAnalyzer (The News Updates ð️) (@Bharat_Analyzer) October 18, 2024
Według ministra migracji Johana Forssella sprawujący od dwóch lat w Szwecji władzę centroprawicowy rząd "przeprowadza największą w historii reformę w podejściu do kwestii migracyjnej". Ważną częścią zmiany podejścia mają być powroty osób, którym nie należy się azyl - uważa minister. W przyszłym roku ma ruszyć w tej sprawie kampania informacyjna.
Jednocześnie prognoza pokazuje, że w tym i w najbliższych latach można spodziewać się rosnącej liczby uchodźców z Ukrainy w związku z trwającą rosyjską inwazją. Oczekuje się, że w tym roku wnioski o ochronę na podstawie unijnej dyrektywy złoży 11 500 obywateli Ukrainy, o 500 więcej niż wcześniej zakładano, a w 2025 roku liczba ta wyniesie 12 000 - wzrost o 1 000.
Z początkiem listopada wchodzą w życie przepisy ułatwiające Ukraińcom otrzymanie części świadczeń socjalnych oraz dające dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej.
In Sweden, the right-wing government's immigration minister Maria Malmer announced:
— Europe Invasion (@EuropeInvasions) October 16, 2024
"Sweden is heading towards negative migration. We expect more exits than entries in 2024. This is a first in 50 years." pic.twitter.com/rFiOljNtXw
Rząd Szwecji od 1 stycznia 2026 roku planuje podwyższyć znacznie kwotę zasiłku na powrót do własnego kraju z 10 tys. koron (872 euro) do 350 tys. (ok. 30 tys., euro). Uzyskanie takiej zapomogi obwarowane jest jednak licznymi warunkami. Prawo to nie przysługuje Ukraińcom.
Szwecja w 2015 roku, gdy władzę sprawowała koalicja socjaldemokratów i Zielonych, przyjęła rekordową liczbę wniosków o azyl - 162 tys.
W Szwecji osoba, której odmówiono azylu ma 2-4 tygodnie na opuszczenie kraju po uprawomocnieniu się decyzji, jeśli imigrant nie zdecyduje się na złożenie odwołania do sądu. W takim przypadku można wciąż przebywać w kraju. Inaczej jest, gdy zapadnie decyzja o przymusowym wydaleniu - wówczas mimo prawa odwołania, wyjazd powinien zostać zrealizowany. Tego rodzaju sprawy są prowadzone przez policję.
Według danych Urzędu Migracyjnego od 2023 roku nasilono procedurę przymusowego transportu imigrantów do ich krajów pochodzenia lotami czarterowymi. Od listopada 2023 roku do maja 2024 roku 250 samolotami opuściło Szwecję 1 700 takich osób. Większość tego rodzaju podróży odbywa się jednak rejsowymi samolotami, w zależności od sytuacji z obstawą policji lub służby więziennej.
Czytaj więcej:
Szwecja: Znaleziono broń, z której zabito Polaka. Akt oskarżenia w listopadzie
Szwecja: Do 5 mln gospodarstw domowych trafi poradnik, jak przygotować się na wojnę
Szwecja: Minister edukacji zaproponował opodatkowanie akcyzą niektórych mediów społecznościowych