Stonehenge has not been permanently damaged by the Just Stop Oil group
W środę dwoje członków grupy Just Stop Oil, która - jak twierdzi - walczy ze zmianami klimatu, spryskało pomarańczową farbą trzy z megalitów tworzących krąg. Sprawcy – 73-letni Rajan Naidu i 21-letnia Niamh Lynch – zostali aresztowani pod zarzutem niszczenia mienia, po czym wypuszczeni za kaucją.
Merriman przekazał wczoraj w BBC Radio 4, że megality zostały już oczyszczone i nie wygląda, by zostały trwale uszkodzone. Wyjaśnił, że choć grupa Just Stop Oil mówiła, że farba została wykonana ze skrobi kukurydzianej i rozpuściłaby się w deszczu, eksperci usunęli ją z kamieni, ponieważ obawiali się jej reakcji z wodą.
"Trudno to zrozumieć i jesteśmy głęboko zasmuceni. To wandalizm dokonany na jednym z najbardziej znanych starożytnych zabytków na świecie" – dodał.
Good news alert: Orange powder paint sprayed on to Stonehenge removed:
— Mark Rees (@reviewwales) June 20, 2024
"English Heritage chief executive, Dr Nick Merriman, said there appeared to be 'no visible damage' to the 5,000-year-old landmark after experts cleaned the site."https://t.co/QbMahPL0Zj #summersolstice
Akcję Just Stop Oil potępili też politycy. Premier Rishi Sunak oświadczył, że był to "haniebny akt wandalizmu", a lider opozycji Keir Starmer nazwał atak oburzającym i powiedział, że "osoby odpowiedzialne muszą stanąć wobec pełnej mocy prawa".
Stonehenge to jeden z najsłynniejszych prehistorycznych zabytków na świecie, składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Znajdujący się w południowej Anglii krąg, którego powstanie szacowane jest na okres od ok. 3000 do 2000 r. p.n.e., ma w Wielkiej Brytanii chroniony status od 1882 r., zaś od 1986 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tymczasem grupa Just Stop Oil przeprowadziła wczoraj rano kolejną akcję. Dwie aktywistki przez wyciętą przez nie dziurę w ogrodzeniu wdarły się na część lotniska Stansted pod Londynem, która przeznaczona jest dla prywatnych samolotów i kilka z nich spryskały pomarańczową farbą.
Władze lotniska oświadczyły, że zdarzenie nie spowodowało zakłóceń w lotach, choć na krótki czas wstrzymano ruch na pasie startowym.
ð¨ JUST STOP OIL PAINT PRIVATE JETS HOURS AFTER TAYLOR SWIFT'S LANDS
— Just Stop Oil (@JustStop_Oil) June 20, 2024
ð¥ Jennifer and Cole cut the fence into the private airfield at Stansted where @taylorswift13's jet is parked, demanding an emergency treaty to end fossil fuels by 2030.
ð¸ Donate — https://t.co/UwALfVtRmR pic.twitter.com/aORdvUuQmU
Grupa Just Stop Oil zapowiedziała, że w ciągu lata będzie przeprowadzać więcej podobnych akcji, jeśli rząd nie podejmie konkretnych i wiążących działań w celu całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych do 2030 roku.
Działająca w Wielkiej Brytanii od lutego 2022 roku grupa zyskała rozgłos szeregiem protestów, podczas których aktywiści przyklejali się do dróg, blokując ruch, zakłócali wydarzenia sportowe i kulturalne, a także oblewali pomarańczową farbą witryny banków, obrazy w muzeach i zabytki.
Czytaj więcej:
Dwie starsze aktywistki Just Stop Oil zakłóciły brytyjski "ślub roku"
Anglia: Aktywiści z Just Stop Oil spryskali farbą kamienny kręg Stonehenge