Menu

Starbucks's Tall Order: Tackle Systemic Racism in 4 Hours

Starbucks's Tall Order: Tackle Systemic Racism in 4 Hours
Obecnie Starbucks ma prawie 24 tysiące lokali w 75 państwach świata, w tym Polsce. (Fot. Getty Images)
For Starbucks, the scope of companywide anti-bias training on Tuesday was easy to measure. Roughly 175,000 employees at 8,000 locations pored over nearly 23,000 iPads, learning about the processing power of unconscious brains and the roots of unconscious bias.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przeszkolenie było reakcją władz firmy na rasistowski incydent w kawiarni w Filadelfii z kwietnia, kiedy biały kierownik lokalu odmówił dwóm Afroamerykanom skorzystania z toalety kawiarni, ponieważ niczego nie zamówili.

Wówczas czarnoskórzy mężczyźni demonstracyjnie usiedli przy stoliku i czekali, niczego nie zamawiając.

W rezultacie kierownik Starbucksa - zgodnie z regulaminem - poprosił ich o opuszczenie lokalu, a kiedy odmówili, wezwał policję. Przybyło ośmiu funkcjonariuszy filadelfijskiej policji, którzy założyli Afroamerykanom kajdanki i wyprowadzili z lokalu.

Mężczyźni, Rashon Nelson i Donte Robinson, którzy nazywają siebie "młodymi biznesmenami”, wyjaśnili policji, że czekali w kawiarni na spotkanie z potencjalnym partnerem w interesach. Po złożeniu wyjaśnień zostali zwolnieni przez policję.

Dzięki mediom społecznościowym incydent stał się głośny w całej Ameryce, w wyniku czego afroamerykańscy działacze zaczęli oskarżać personel Starbucksa i policję o stosowanie "rasowego profilowania" (ang. racial profiling) wobec Afroamerykanów oraz wyzwali do bojkotu sieci kawiarni.

Kevin Johnson, dyrektor wykonawczy Strabucksa mającego siedzibę w znanym jako "bardzo lewicowe" mieście Seattle w stanie Waszyngton, przeprosił publicznie obu "młodych biznesmenów" i nazwał incydent w Filadelfii "godnym nagany".

Na początku maja Nelson i Robinson zawarli pozasądowe porozumienie z Starbucksem i władzami miejskimi. Na mocy ugody Nelson i Robinson w zamian za rezygnację z dalszych kroków sądowych otrzymali po jednym "honorowym" dolarze oraz obietnicę pomocy w ukończeniu studiów biznesowych i uzyskaniu dyplomu.

Sieć Starbucks zgodziła się ponadto na przeznaczenie 200 tys. USD na wprowadzenie w szkołach publicznych Filadelfii programu szkolenia dla młodzieży, która myśli o karierze w biznesie.

"Antyrasistowskie szkolenie" wszystkich 175 tys. pracowników Starbucksa w USA jest pierwszym krokiem w celu odzyskania klientów i poprawy reputacji sieci, która nazywa siebie "trzecim miejscem", po domu i biurze, w którym Amerykanie spędzają większość swojego czasu.

Drugim krokiem, przełomowym w procedurach sieci Starbucks, jest pozwolenie wszystkim potrzebującym, bez konieczności składania zamówienia, na skorzystanie z ubikacji w kawiarniach firmy. "Wystarczy tylko poprosić pracownika za ladą o klucz" - zapewniają władze.

Starbucks, firma założona przez trzech studentów Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco w roku 1971, zdaniem historyków i krytyków kulinarnych zapoznała z espresso, cappuccino czy macchiato przeciętnych Amerykanów, którzy wcześniej pili tradycyjną, podawaną 24 godziny na dobę w amerykańskich jadłodajniach (tzw. dinners), pospolitą kawę, pogardliwie nazywaną przez Europejczyków "lurą".

Starbucks to najpopularniejsza sieć kawiarni w USA. (Fot. Getty Images)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 27.09.2024
    GBP 5.1312 złEUR 4.2761 złUSD 3.8368 złCHF 4.5396 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement