Menu

Spain's parliament approves six-month extension of state of emergency

Spain's parliament approves six-month extension of state of emergency
Zgodnie z nowym prawem, władze wspólnot autonomicznych mogą wprowadzać surowe restrykcje epidemiczne, takie jak przymusowa izolacja obywateli lub kordon sanitarny. (Fot. Getty Images)
The Spanish parliament on Thursday approved the extension for six months of a state of emergency declared to fight a surge in coronavirus infections.
Advertisement
News available in Polish

Stan zagrożenia epidemicznego premier Pedro Sanchez ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu w niedzielę. Wyjaśnił, że na mocy nowych przepisów wprowadzony zostaje m.in. zakaz wychodzenia z domów w godzinach 23:00-6:00, a władze regionów będą mogły narzucać obostrzenia bazując na czterostopniowej skali infekcji, oscylującej na poziomie 25-200 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni.

Zgodnie z nowym prawem, w sytuacji przekroczenia poziomu 200 infekcji na 100 tys. obywateli władze wspólnot autonomicznych powinny w porozumieniu z rządem Hiszpanii wprowadzić surowe restrykcje epidemiczne, takie jak przymusowa izolacja obywateli lub kordon sanitarny.

Stan zagrożenia w związku z Covid-19 został po raz pierwszy wprowadzony w Hiszpanii w połowie marca. Wprawdzie po spadku liczby zakażeń odwołano go 21 czerwca, ale od sierpnia, wraz z nasileniem się infekcji, poszczególne wspólnoty autonomiczne zaczęły wprowadzać własne obostrzenia.

W środę premier Sanchez deklarował gotowość do skrócenia stanu zagrożenia epidemicznego do 9 marca, a nie - jak wynikało z rządowej uchwały - o dwa miesiące dłużej. Ostatecznie jednak pod głosowanie Kongresu przedłożono dokument z terminem 9 maja.

Do wczoraj przepisy o wprowadzeniu kordonu sanitarnego weszły w życie na terenie dziewięciu z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, a także w jej dwóch położonych w Afryce Północnej enklawach: Ceucie i Melilli. Wczoraj po południu konieczność wprowadzenia 15-dniowego kordonu sanitarnego ogłosiły również władze Katalonii oraz Kantabrii.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Immunolodzy wątpią w wysoką skuteczność pierwszych szczepionek

Hiszpania: Najwięcej zakażeń w Europie Zachodniej. "Czekają nas trudne miesiące"

Hiszpańskie służby: Rodzina i znajomi groźnym źródłem zakażeń

W Hiszpanii nasila się bezrobocie. Wzrosło już do 16,26 proc.

Hiszpania: Premier proponuje skrócenie stanu zagrożenia epidemicznego do 4 miesięcy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement