Menu

Only 13 percent of UK residents are planning a holiday abroad this year

Only 13 percent of UK residents are planning a holiday abroad this year
W tym tygodniu brytyjski rząd ma ogłosić, czy od 17 maja możliwe będzie podróżowanie za granicę bez uzasadnionego ważnego powodu. (Fot. Getty Images)
Only 13 percent of UK residents are planning a holiday abroad this year, even when allowed, and two-thirds intend to stay in the country, according to a poll released yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badani przyznają, że na ich plany znacząco wpływa trwająca pandemia koronawirusa. 23 proc. odpowiedziało, iż niepewna sytuacja jest powodem, że nie rozważa wyjazdów zagranicę, a 10 proc. - że w efekcie pandemii nie może sobie na to pozwolić. Sondaż, w którym zapytano 2 000 osób, został przeprowadzony dla właściciela internetowej porównywarki cen ubezpieczeń turystycznych GoCompare Travel Insurance.

W tym tygodniu brytyjski rząd ma ogłosić, czy od 17 maja możliwe będzie podróżowanie za granicę bez uzasadnionego ważnego powodu i jakie będą wymogi dotyczące testów na obecność koronawirusa oraz kwarantanny w przypadku powrotu z poszczególnych krajów. Już wcześniej zapowiedziano, że kraje zostaną oznaczone kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, w zależności od poziomu zaszczepienia populacji, liczby zakażeń i groźby nowych wariantów wirusa.

Jak podaje brytyjska prasa, nie należy się spodziewać, by w pierwszym etapie więcej niż 10 państw trafiło na zieloną listę, która oznaczać będzie brak obowiązku kwarantanny i tylko jeden test po powrocie. Według medialnych spekulacji, niemal na pewno wpisane na nią zostaną Malta, Gibraltar, Izrael oraz prawdopodobnie Portugalia i Islandia. Wskazówką mogą być też wytyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przestało odradzać wyjazdy do Portugalii, Izraela oraz na greckie i hiszpańskie wyspy.

Natomiast dopiero przed końcem czerwca przywrócona byłaby możliwość podróży bez obowiązku kwarantanny po powrocie dla przyjeżdżających z Hiszpanii, Francji i Grecji. W miniony weekend w tych spekulacjach pojawiła się też Polska, która miałaby również w czerwcu trafić na zieloną listę.

W przypadku krajów oznaczonych na żółto podróżni będą mieli obowiązek wykonania dwóch płatnych testów na obecność koronawirusa i odbycia 10-dniowej kwarantanny w domu po powrocie, którą można skrócić do 5 dni w razie wykonania trzeciego testu.

Powrót z krajów z czerwonej listy będzie się łączył z koniecznością wykonania testów i odbycia 10-dniowej płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli, bez możliwości jej skrócenia.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

Belgia: Zniesiono zakaz podróżowania za granicę na wakacje

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

Podróże po Europie: By polecieć do Chorwacji i Grecji zaszczepieni już nie potrzebują testu

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli

Zagraniczne wakacje od 17 maja? Boris Johnson zabrał głos

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement