Menu

Snow in South East as temperatures plunge to near freezing in capital

Snow in South East as temperatures plunge to near freezing in capital
Mieszkańcy Szkocji donosili dzisiaj nawet o "burzy śnieżnej" i zamieszczali w sieci filmiki, na których nie tylko widać pełno śniegu, ale i słychać głośne grzmoty... (Fot. Getty Images)
A blanket of snow has settled across south east England as freezing temperatures sweep the UK. Christmas card scenes greeted residents across areas including Essex, Suffolk, Kent and Cambridge on Friday morning, as temperatures dropped to 1C or lower.
Advertisement
News available in Polish

Sceny jak ze świątecznych kartek przywitały dzisiaj rano m.in. mieszkańców hrabstw Essex, Suffolk, Kent i Cambridge. Było nie tylko biało, ale też zimno, bo temperatura spadła w tych regionach do 1 st. Celsjusza.

Zimowy chłód ogarnął także Londyn, gdzie w ciągu dnia słupek rtęci pokazywał lokalnie tylko 3 st., a odczuwalna temperatura była jeszcze niższa i wynosiła 0 st.

Do godz. 10:00 w brytyjskiej stolicy i na obszarach południowego wschodu obowiązywały żółte alerty przed ulewnym deszczem i śniegiem. Met Office ostrzegał, że błoto pośniegowe i mokra nawierzchnia mogą znacznie utrudniać jazdę.

Tak też się stało. Użytkownicy Twittera od rana narzekali na "chaos na drogach" i udostępniali zdjęcia samochodów "pełzających" po oblodzonych trasach. Policja w Essex zamieściła fotografię funkcjonariusza lokalnej drogówki, z podpisem: "Pogoda na zewnątrz jest okropna!".

Meteorolog z Met Office, Alex Burkill, poinformował, że najwięcej, bo nawet do 10 cm  białego puchu prawdopodobnie spadnie dzisiaj w Kumbrii i Penninach w północnej części Anglii. "Jak na początek grudnia, to znaczna ilość śniegu" - ocenił ekspert.

Ze śniegiem walczyli też kierowcy w niektórych częściach Szkocji, a mieszkańcy Edynburga donosili o "burzy śnieżnej" we wczesnych godzinach porannych.

Jeśli chodzi o temperatury, miniona noc była jak dotąd najzimniejszą nocą trwającego sezonu jesienno-zimowego w Wielkiej Brytanii. W Altnaharra w Sutherland w regionie Highlands odnotowano -9,6 st. C. Jednak temperatury w północno-zachodniej Szkocji mogą spaść dzisiaj w nocy jeszcze bardziej, bo nawet do -10 st C. 

Najchłodniejsza noc 2020 roku to nadal 13 lutego, kiedy słupek rtęci szkockiej wsi Braemar w Aberdeenshire pokazał -10,2 st. C.

Czytaj więcej:

"Pogodowy rollercoaster" w UK: Przed nami słońce, deszcz, śnieg i mróz

Czy w UK jest w tym roku szansa na białe święta?

Met Office: W UK spadnie śnieg, nie tylko na północy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement