Menu

Ski World Cup: Trondheim event in 2025 with FIS pandemic guarantee

Ski World Cup: Trondheim event in 2025 with FIS pandemic guarantee
Organizatorzy dużych imprez sportowych, po doświadaczeniu pandemii koronawirusa, zabezpieczają się na przyszłość... (Fot. Getty Images)
The organizers of the World Ski Championships in Trondheim in 2025 renegotiated the contract with the International Ski Federation (FIS). It included a clause that if the event is canceled due to a new pandemic, its costs will be covered as part of the arrangements.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według pierwszego kontraktu uzgodniono, że FIS wypłaci organizatorom 10 milionów euro przed, w czasie i po MŚ. W kontrakcie znajduje się klauzula force majeur, według której w przypadku odwołania imprezy z powodu siły wyższej, jak trzęsienie ziemi, wojna, zamach stanu, katastrofy naturalne lub innych kataklizmów strony nie mogą żądać od siebie odszkodowań.

"W takich przypadkach FIS zostałby zwolniony z wypłaty dużej części zakontraktowanych środków. Dlatego rozszerzyliśmy tę klauzulę o szczególny przypadek epidemii lub pandemii i gdyby tak się wydarzyło i MŚ zostałyby odwołane, to wszystkie uzgodnione pieniądze zostaną wypłacone" - wyjaśnił dyrektor finansowy gminy Trondheim Olaf Loeberg.

Na antenie kanału telewizji publicznej NRK sprecyzował, że w ten sposób zarówno norweska federacja narciarska, jak i gmina Trondheim nie muszą obawiać się finansowych strat w przypadku odwołania MŚ.

Taka gwarancja pandemiczna staje się też bardzo ważna dla innych organizatorów zawodów pod egidą FIS, ponieważ ponosząc koszty przygotowań i planując budżet nie będą postawieni w sytuacji finansowej niepewności. "Takie mamy czasy i nikt nie sądził, że będą aż tak nieprzewidywalne" - dodał Loeberg.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement