Simona Halep beats Serena Williams for Wimbledon title

Rumuńska tenisistka po raz pierwszy zwyciężyła w londyńskim turnieju. (Fot. Getty Images)
Playing for one of the few records in tennis history that she doesn't own outright - a 24th Grand Slam title that would tie Margaret Court's mark - Williams was undone by a slew of unforced errors in Wimbledon's women's final and fell to the far steadier Simona Halep, 6-2, 6-2, in just 56 minutes.

Prawie 28-letnia Halep nigdy wcześniej nie dotarła do decydującego meczu zmagań na obiektach All England Clubu. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w tej imprezie był półfinał sprzed pięciu lat. Do soboty jej jedynym sukcesem w Wielkim Szlemie był triumf w ubiegłorocznym French Open.

Starsza o 10 lat Williams stała przed szansą na wywalczenie 24. tytułu wielkoszlemowego w singlu i wyrównanie rekordu wszech czasów Australijki Margaret Court. Amerykanka 23. wielkoszlemowy triumf wywalczyła w 2017 roku, zwyciężając w Australian Open. Dał jej miano liderki w klasyfikacji obejmującej okres Open Ery, w liczonej od 1968 roku. Była już wówczas w ciąży, a 1 września urodziła córeczkę Alexis Olympię. Po powrocie na korty wystąpiła w finale zawodów tej rangi jeszcze trzykrotnie, ale za każdym razem przegrywała.

Dzisiaj byłe liderki światowego rankingu zmierzyły się po raz 11., a dopiero po raz drugi wygrała Rumunka. Do ich pierwszego spotkania doszło właśnie w Wimbledonie - osiem lat temu w drugiej rundzie. Wówczas Williams wygrała w trzech setach.