Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tesco warns of panic buying worse than first lockdown because of Brexit HGV driver shortage

Tesco warns of panic buying worse than first lockdown because of Brexit HGV driver shortage
Takie widoki w sklepach pamiętamy z marca 2020 r. Czy się powtórzą?... (Fot. Getty Images)
British shoppers could face empty shelves in the lead-up to Christmas amid an HGV driver shortage, Tesco has warned.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Paniczne wykupywanie towarów może się powtórzyć, jeśli kryzys nie zostanie natychmiast zażegnany – i "może być o wiele gorsze" niż szaleńcze gromadzenie zapasów widziane na początku pandemii Covid.

W związku z tymi obawami 12 instytucji z branży przemysłu spożywczego wystosowało list do Borisa Johnsona, wzywając go do "ratowania Bożego Narodzenia" - informuje dziennik "Metro".

Łańcuch dostaw będzie "w stanie krytycznym" i nie do naprawienia, jeśli "nie uda się przezwyciężyć kryzysu natychmiast" – piszą w liście. Eksperci apelują o wprowadzenie 12-miesięcznych "covidowych wiz naprawczych", pozwalających firmom na obsadę "kluczowych stanowisk" jako krótkoterminową odpowiedź na braki kadrowe.

Tymczasem Amazon ostrzega, że wysiłki związane z pozyskiwaniem pracowników "znów są w punkcie wyjścia", a sezon świąteczny zapowiada się jako "prawdziwe wyzwanie".

Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych (Road Haulage Association) twierdzi, że w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 tys. kierowców, co ma szczególny wpływ na łańcuch dostaw żywności i napojów.

W niektórych sklepach Tesco kilka dni temu zabrakło m.in. kurczaka... (Fot. Getty Images)

Tesco ma obecnie 800 dostępnych wakatów na stanowiskach kierowców ciężarówek, chociaż od lipca oferuje premie w wysokości 1000 funtów.

Sygnały alarmowe na temat mogącego się pojawić "szału zakupowego" w sklepach zostały wywołane podczas pierwszego spotkania nowej rządowej grupy zadaniowej ds. łańcucha dostaw żywności i napojów. W ostatni czwartek ministrowie zostali poproszeni o pomoc w sprowadzeniu pracowników z zagranicy, aby rozwiązać problem "w całej branży".

Według przewidywań Andrew Woolfendena — dyrektora działu dystrybucji i zamówień Tesco w Wielkiej Brytanii — przed świętami klienci na widok pustych półek mogą wpaść w panikę i zacząć kompulsywnie kupować. Sytuacja może być "znacznie gorsza" niż była w marcu 2020 roku.

Rzecznik rządu oświadczył, że zostały już podjęte kroki mające wspierać przedsiębiorstwa w usprawnieniu procesu pozyskiwania nowych kierowców ciężarówek. "Ściśle monitorujemy zasoby siły roboczej i współpracujemy z szefami poszczególnych branż, aby zrozumieć, w jaki sposób możemy najlepiej złagodzić powstałe napięcia" – uspokajał.

Czytaj więcej:

"Braki żywności w brytyjskich sklepach mogą stać się normą"

W UK najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

Money.pl: Brytyjczycy idą do polskich sklepów

Sieć Co-op zapowiada podwyżki cen przez kryzys w łańcuchu dostaw

Czy na święta zabraknie mięsa w Wielkiej Brytanii?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement