Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Section 21 delays: Renters criticise five-year wait for ban on no-fault evictions

Section 21 delays: Renters criticise five-year wait for ban on no-fault evictions
Obecnie eksmisja i poszukiwanie nowego miejsca do zamieszkania wiąże się ze zwiększeniem kwoty czynszu średnio o 10%. (Fot. Getty Images)
The government has been accused of 'betraying renters' on the fifth anniversary of a 'failed' promise to ban no-fault evictions - as figures suggest that over 80,000 households have been put at risk of homelessness since then.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rząd został oskarżony o "zdradę najemców" w 5. rocznicę od niespełnionej wciąż obietnicy wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy, czyli tzw. art.21. Dane wskazują, że od tego czasu ponad 80 tys. gospodarstw domowych zostało narażonych na ryzyko bezdomności.

15 kwietnia 2019 r. była konserwatywna premier  Theresa May zobowiązała się do likwidacji eksmisji na podstawie art. 21, co znalazło się również w manifeście jej następcy Borisa Johnsona. Do tej pory nie odnotowano jednak żadnych postępów w tej sprawie, a w zeszłym miesiącu rząd ogłosił bezterminowe opóźnienie procedowania tej ustawy do czasu reformy sądów.

Nakaz eksmisji, wydany na podstawie art. 21, pozwala właścicielom nieruchomości na eksmisję lokatorów z zaledwie dwumiesięcznym wyprzedzeniem, bez podawania powodu. Zdaniem organizacji charytatywnych, takie sytuacje zdarzają się często i są głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu bezdomności w kraju.

"To absurd, że rząd potrzebuje pięciu lat na wprowadzenie tych podstawowych reform – to dłużej niż Brexit" - zauważył Tom Darling, kierownik kampanii w Renters' Reform Coalition. 

Sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove zobowiązał się do wprowadzenia zakazu korzystania z art. 21 w drodze ustawy o reformie najmu. Projekt został przedstawiony parlamentowi w maju ub. roku i jest postrzegany jako "jedyna na pokolenie" zmiana praw najemców.

Jednak w zeszłym miesiącu Gove ogłosił, że uprawnienia do wszczęcia eksmisji bez winy pozostaną w mocy do czasu przeprowadzenia oceny, czy sądy poradzą sobie z tą zmianą prawa.

Eksmisje bez winy są stosowane nawet wobec rodzin z dziećmi.
(Fot. Getty Images)

Niektórzy parlamentarzyści ostrzegali bowiem, że rezygnacja z eksmisji bez winy może zwiększyć presję na sądy, gdy właściciele będą chcieli odzyskać dostęp do swoich nieruchomości w drodze procesu.

Inne zmiany w projekcie ustawy obejmowały poprawkę zapobiegającą rozwiązywaniu przez najemców umów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy najmu. Pierwotnie projekt ustawy proponował umożliwienie najemcom zakończenia umowy najmu w dowolnym momencie z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Czytaj więcej:

UK: Co dalej z reformą wynajmu mieszkań? Zakaz eksmisji "bez winy" może być złagodzony

UK: Czynsze w mniejszych miastach rosną w miarę odpływu najemców z dużych miast

Najem mieszkania "tańszy niż kupno" w większości regionów UK, ale nie w Londynie

UK: Podwyżki czynszów będą przez trzy lata przewyższać wzrost płac

Co czwarty mieszkaniec Londynu ma trudności ze spłatą kredytu hipotecznego lub opłacaniem czynszu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement