Menu

Second wave "will be twice as big" if testing doesn’t improve by next month

Second wave "will be twice as big" if testing doesn’t improve by next month
Brytyjskie służby już od jakiegoś czasu przygotowują się na nadejście drugiej fali zakażeń. (Fot. Getty Images)
Reopening schools in September without a 'comprehensive test, trace and isolate strategy' could lead to a second wave of coronavirus that is twice as big as the first, researchers have said.
Advertisement
News available in Polish

Już wcześniej pojawiła się dyskusja, czy nie trzeba będzie zamknąć pubów, a być może także innych miejsc, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z klientem. Wszystko po to, aby zgodnie z zapowiedziami Borisa Johnsona móc bezpiecznie otworzyć we wrześniu szkoły.

Celem nowego badania modelowego, przeprowadzonego przez University College London i London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), była symulacja, w jaki sposób Covid-19 może rozprzestrzeniać się po ponownym otwarciu szkół w przyszłym miesiącu. 

Naukowcy wzięli pod uwagę również dodatkowe czynniki w swojej symulacji m.in. powrót do miejsc pracy większej liczby rodziców i inne czynniki zewnętrzne. 

Autorzy badania zwracają uwagę, że jedynym sposobem na ograniczenie liczby zakażonych jest opracowanie "spójnego systemu testów, śledzenia i izolacji". Zdaniem naukowców, testów powinno wykonywać się więcej, śledzenie zakażonych powinno być skuteczniejsze, a izolacja bardziej restrykcyjna.

Eksperci alarmują, że w przypadku zignorowania tych zaleceń, w kraju może pojawić się silniejsza fala zakażeń, której szczyt nastąpi prawdopodobnie w grudniu. Symulacje wykazały, że liczba zakażonych i zgonów może być "do 2,3 raza większa niż w przypadku poprzedniej fali".

Badacze uznali także, że w wariancie optymistycznym, służbom udało się zidentyfikować 68 procent zakażonych. Najmniej optymistyczny wariant zakłąda, że uda się wykryć jedynie 40 procent źródeł zakażeń.

Według obecnych danych, w Wielkiej Brytanii udaje się wykryć obecnie ok. 50 procent zakażonych.

Czytaj więcej:

Matt Hancock: Musimy chronić UK przed drugą falą zarażeń z Europy

Anglia: Puby "mogą być zamknięte" po to, by móc otworzyć szkoły

Brytyjczycy nie wierzą, że "życie wróci do normy" przed świętami

Plany zablokowania Londynu? Khan atakuje Johnsona

Szef WHO: Być może nigdy nie będzie cudownego środka na koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement