Menu

Second attempt to send Dragon capsule with astronauts today

Second attempt to send Dragon capsule with astronauts today
Astronauci podejmą dzisiaj drugą próbę dotarcia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. (Fot. Getty Images)
The second attempt to send the Dragon capsule manufactured by Space X to the International Space Station will take place tonight, at 20:22 GMT (21:22 Polish time). Wednesday's start was canceled due to bad weather.
Advertisement
News available in Polish

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon zaplanowano na dzisiaj o 15:22 wschodnioamerykańskiego czasu letniego (EDT). Miejscem wystrzelenia rakiety jest Przylądek Canaveral na Florydzie (USA). Z tego samego kosmodromu kilka dekad temu startowały rakiety programu Apollo, których celem był Księżyc.

Decyzję o odwołaniu środowego lotu na ISS podjęto na 17 minut przed planowanym startem. Procedurę odwołano ze względów bezpieczeństwa, norm nie spełniały warunki pogodowe. Oprócz niesprzyjającej pogody w rozpoczętej procedurze startu nie wykryto żadnych błędów.

Misja Demo-2 to wspólne przedsięwzięcie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i firmy znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniesie więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. (Fot. Getty Images)

"Nie będzie dziś startu - bezpieczeństwo naszej załogi, astronauty Hurleya i astronauty Behnken, jest naszym najwyższym priorytetem" - napisał na Twitterze szef NASA Jim Bridenstine.

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata, a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby łączące duże doświadczenie i dobrą kondycję psychofizyczną.

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

Czytaj więcej:

Historyczna misja NASA i SpaceX: Wyślą dziś ludzi w kosmos

Dragon przegrał z pogodą. Historyczny lot przesunięty na sobotę

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 06.07.2020
  GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement