Ryanair sues passenger for €15,000 after flight was diverted
Ryanair poinformował w środę o złożeniu w irlandzkim sądzie okręgowym pozwu o odszkodowanie w wysokości ponad 15 tys. euro przeciwko pasażerowi, który zakłócił lot z Dublina na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) w kwietniu 2024 r.
Jak przekazał przewoźnik, lot ze 160 pasażerami na pokładzie został przekierowany do Porto z powodu "niewłaściwego zachowania pasażera". Przewoźnik dodał, że lądowanie w Portugalii opóźniło podróż na miejsce docelowe o całą noc.
Linia lotnicza wyjaśniła, że kwota ok. 15 tys. euro to suma wydatków związanych z wymuszonym lądowaniem, zapewnieniem noclegów dla pasażerów i innymi kosztami. Dodała, że pozew ma na celu odzyskanie równowartości tych wydatków.
"Ryanair dokłada wszelkich starań, aby wszyscy podróżni i załoga czuli się bezpiecznie i byli traktowani z szacunkiem, bez niepotrzebnych nieporozumień spowodowanych przez kilku niesfornych pasażerów.
Ryanair is suing a passenger for €15,000 after disruptive behaviour caused a flight from Dublin to Lanzarote to be diverted.
— Euronews Travel (@euronewstravel) January 9, 2025
The airline warns this is just the first of many potential legal actions under its zero-tolerance policy.
ðhttps://t.co/dHGSdBLBu3 pic.twitter.com/V8pqaSxdkI
Przewoźnik prowadzi surową politykę zerowej tolerancji dla nieodpowiedniego zachowania i nadal będzie podejmować zdecydowane kroki w celu ich minimalizowania. Skorzysta na tym zdecydowana większość osób, która nie utrudnia innym lotu" - poinformował w komunikacie przewoźnik.
Dodał, że zamierza "karać wszystkich problematycznych pasażerów, aby ograniczyć do minimum niewłaściwe zachowania w trakcie podróży".
Ryanair przekazał, że pozwany pasażer był obywatelem Irlandii. Dodał, że jest to pierwszy przypadek pozwania pasażera w Irlandii, ale linia planuje pozwy w innych krajach. Pytany o to, dlaczego informuje publicznie o pozwie złożonym przeciwko pasażerowi, przewoźnik wyjaśnił, że chce w ten sposób "zademonstrować jedną z wielu konsekwencji, z którymi będą mierzyć się pasażerowie zakłócający loty".
"Mamy nadzieję, że to działanie zniechęci innych pasażerów zakłócających lot, dzięki czemu pasażerowie i załoga będą mogli podróżować w przyjaznym otoczeniu" - napisał Ryanair.
Ryanair to irlandzki przewoźnik, który operuje w 37 krajach, latając na 234 lotniska; 95 z nich to bazy przewoźnika. Linia dysponuje flotą ok. 600 samolotów i deklaruje zamówienie 350 kolejnych, co ma pozwolić na zwiększenie przewozów w 2034 r. do 300 mln pasażerów rocznie. W Polsce Ryanair korzysta z 13 lotnisk; sześć z nich to bazy, w których ma 42 samoloty.
Czytaj więcej:
Szef Ryanaira apeluje o wprowadzenie ograniczeń dotyczących spożywania alkoholu na lotniskach
Sąd nakazał liniom Ryanair zwrot pasażerce opłaty za niewymiarowy bagaż podręczny
Ryanair mógł złamać prawo. Prowadzone jest dochodzenie dotyczące technologii rozpoznawania twarzy
Kara 179 mln euro dla pięciu linii lotniczych za nieuczciwe praktyki