Ruszyła kampania zachęcająca Polaków do samolotu podróży w wakacje
Na warszawskim Lotnisku Chopina szef ULC Piotr Samson oraz przedstawiciele sektora lotniczego zainaugurowali wczoraj ogólnopolską kampanię informacyjną "Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje". Jak mówili, jej celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.
"Idea tej kampanii ma służyć temu, żeby przekonać czy potwierdzić Polakom, że latanie jest naprawdę bezpieczne. Przez okres pandemii lotnictwo było jedną z branż, która najbardziej ucierpiała, jeśli chodzi o przychody. Teraz wychodzimy już z najgorszego momentu, a przed nami okres wakacyjny, kiedy Polacy tradycyjnie korzystają z samolotu, żeby polecieć na wakacje. I my, jako Urząd Lotnictwa Cywilnego, chcemy powiedzieć, że latanie jest bezpieczne, przede wszystkim bezpieczne z punktu widzenia covidowego" - wyjaśnił Samson.
Jak wskazywał prezes ULC, dane techniczne dowodzą, że powietrze w samolocie jest filtrowane co najmniej 30 razy na godzinę i jednocześnie oczyszczane z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów.
"To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze czy restauracji. Również procedury, które mamy na lotniskach, są ściśle zaprojektowane do tego, żeby w pełni utrzymać bezpieczeństwo" - zauważył Samson.
Szef ULC przekazał, że Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wyda najnowsze zalecenia dotyczące podróżowania. Jak mówił, nadal ma pozostać wymóg podróżowania w maseczce zakrywającej nos i usta; zmniejszona ma zostać odległość pomiędzy osobami z 1,5 m do 1 m.
"Rekomendujemy, żeby używać Unijnego Certyfikatu Covidowego. To jest nasze podstawowe narzędzie, które ma zapewnić, że latanie jest bezpieczne i że przepływ pasażerów przez lotnisko i samolot jest płynny" - podkreślił Samson.
Jak dodał szef ULC, zalecane jest, aby certyfikat sprawdzać w jednym momencie w trakcie podróży, czyli przy odprawie bagażowej. Dlatego - jak wskazał Samson - jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), "dzięki którym będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii". "Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę" - dodał.
Czytaj więcej:
Jest porozumienie UE w sprawie "paszportów covidowych"
Jak w praktyce będzie działać system paszportów covidowych?
Ambasadorowie przy UE: Będzie łatwiej podróżować podczas wakacji