Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Royal Marines are poised to lead 'Dunkirk-style' evacuation of Britons living in Israel

Royal Marines are poised to lead 'Dunkirk-style' evacuation of Britons living in Israel
Wielozadaniowy statek do obserwacji oceanów (MROSS), pomocniczy statek Royal Fleet RFA Proteus, wpływa do portu w Portland. (Fot. Getty Images)
Royal Marines are poised to lead a 'Dunkirk-style' evacuation of thousands of UK nationals from the Middle East after Iran launched a huge drone and missile attack against Israel last night. Commandos have already conducted reconnaissance along the Lebanese coastline ahead of a potential maritime rescue mission.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta, porównując potencjalną operację do ewakuacji 338 tys. brytyjskich i alianckich żołnierzy z Dunkierki na przełomie maja i czerwca 1940 roku, ujawniła, że Szwadron Obserwacyjno-Rozpoznawczy Royal Marines zbadał wybrzeże Libanu pod kątem odpowiednich miejsc do przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Do ewakuacji zaangażowane mogą zostać okręty Royal Fleet Auxiliary, czyli flory pomocniczej brytyjskiej marynarki wojennej, które obecnie dostarczają pomoc humanitarną do Strefy Gazy.

Jak pisze "The Sun", minister obrony Grant Shapps zapowiedział, że "jest gotowy" do udzielenia pomocy Brytyjczykom w regionie w razie konfliktu.

Źródła gazety wyjaśniają jednak, że ewakuacja rozpocznie się dopiero, gdy ministerstwo spraw zagranicznych wezwie cywilów do korzystania z jakichkolwiek możliwych lotów komercyjnych w celu wyjazdu z Izraela i gdy wstrzymane zostaną ewentualne loty czarterowe zorganizowane przez brytyjski rząd.

Tymczasem brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaktualizowało dzisiaj swoje ostrzeżenia w związku z podróżami do Izraela - odradza ono wszelkie podróże do obszarów Izraela w pobliżu granic ze Strefą Gazy lub Libanem oraz wszelkie podróże do pozostałej części kraju, z wyjątkiem tych niezbędnych.

"Zdajemy sobie sprawę, że jest to szybko zmieniająca się sytuacja, która stwarza znaczne ryzyko. Sytuacja może pogorszyć się szybko i bez ostrzeżenia. Może to zakłócić połączenia lotnicze i drogowe z krajem. Jeśli powód, dla którego pozostajesz w Izraelu i na okupowanych palestyńskich terytoriach nie jest niezbędny, powinieneś rozważyć wyjazd, jeśli jest to bezpieczne" - napisano.

Izrael poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił 170 dronów, ponad 30 pocisków manewrujących i co najmniej 120 pocisków balistycznych, z czego 99 proc. zostało przez izraelskie siły zestrzelonych.

Czytaj więcej:

USA i Wielka Brytania ostrzegają Iran, by nie atakował Izraela

Iran wystrzelił w stronę Izraela dziesiątki dronów i rakiet

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement