Menu

Russian media about "Putin's palace": Has a 16-story bunker and 2 aquad-discos

Russian media about "Putin's palace": Has a 16-story bunker and 2 aquad-discos
Pałac, który ma należeć do prezydenta Rosji, skrywa pod sobą cały kompleks pomieszczeń. (Fot. Twitter/@artnet)
A 16-story underground bunker, a wine shop with a window in the rock overlooking the sea, two aqua-disco clubs, a tunnel leading to the beach - these are just some new details about the palace near Gelendzhik, which, according to oppositionist Alexei Navalny, is the residence of Vladimir Putin, built with funds from corruption.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Pod domem jest całe mrowisko wykute w skale. Wchodzimy do windy – jak co dzień do metra – i zaczynamy jechać w dół. Na 14.-15. poziomie jest górna część pomieszczeń technicznych. Na ósmym – winoteka. Na samym dole, na parterze, są inne pomieszczenia techniczne oraz 100-metrowy tunel, który prowadzi na plażę" – opowiedział rozmówca portalu Meduza.

Nowe informacje na temat tzw. Pałacu Putina opublikował on w oparciu o rozmowy z budowlańcami i analizę dokumentów, dotyczących budowy obiektów pod Gelendżykiem na południu Rosji. Portal podał m.in., że rezydencja powstała na terenie dawnego obozu wypoczynkowego dla dzieci Dagomys.

Obok opisanego w głośnym materiale śledczym Fundacji Walki z Korupcją (kierowanej przez Nawalnego) pałacu we włoskim stylu, wybudowanego na brzegu Morza Czarnego, powstała gigantyczna podziemna konstrukcja - twierdzi Meduza. To 16-piętrowy bunkier, wybudowany w skale Przylądka Idokopas.

"Sztolnia ewakuacyjna, pionowy szyb z windą – to bezprecedensowy obiekt podziemny" – opowiadał inżynier Wiktor. Według Meduzy, opowiadał z dumą, bo "takich obiektów nie ma nigdzie więcej w Rosji". "Na świecie może tak, ale w Rosji – nie" – podkreślał.

Podziemny kompleks może służyć do ewakuacji mieszkańców pałacu, a jedno z wejść do niego znajduje się 30-40 m od budynku. Oprócz tego są jeszcze dwa inne szyby, przez które można się do niego dostać z różnych miejsc. Istnieje również odrębne wejście dla personelu obsługującego.

Na ósmym poziomie w winotece w skale wykuto okno – by można było degustować wino, delektując się widokami na Morze Czarne. Jest ono umieszczone tak, by nie było go widać z zewnątrz.

Meduza pisze m.in. o słynnej aquadyskotece, czyli podświetlanej grającej fontannie, która wywołała duże zainteresowanie w rosyjskojęzycznym internecie, stając się tematem licznych żartów i memów.

Okazuje się, że aquadyskoteki są dwie – jedna w pałacu, a druga w oddzielnym budynku, nazwanym przez rozmówcę Meduzy Daczą Dimy (nazwisko jej właściciela nie jest znane, ale została wybudowana w czasie prezydentury Dmitrija Miedwiediewa w latach 2008-2012). Dom ten wybudowano ok. 10 km od głównej rezydencji, jednak według FBK jest on również częścią rezydencji.

Rozmówcy Meduzy m.in. wyrazili oburzenie, że film Aleksieja Nawalnego o rezydencji (obejrzany już przez ponad 100 mln użytkowników) nie oddaje prawdziwego rozmachu i unikalności budowli, a skupia się na "cenie szczotek do czyszczenia toalet i kanap". Według ekipy Nawalnego, jedna szczotka do toalety w pałacu jest warta 700 euro, a kanapy, których jest 47, kosztują od 1,4 do 4,2 mln rubli (od 15,2 tys. do 45,7 tys. euro).

Kreml zapewnia, że pałac nie należy do szefa państwa. Również sam Putin oświadczył, że nie jest jego właścicielem. 30 stycznia jako właściciel "pałacu" przedstawił się biznesmen Arkadij Rotenberg, uważany za wieloletniego przyjaciela Putina.

Czytaj więcej:

Aleksiej Nawalny zatrzymany zaraz po przylocie do Rosji

Wielotysięczne protesty w obronie Aleksieja Nawalnego

Były pracownik rosyjskiej "fabryki trolli" o sekretach tego miejsca: "Doznałem szoku"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement