Veg pickers being ‘paid £20 an hour’ thanks to Brexit and Covid
Wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE oraz ograniczenia związane z pandemią odstraszyły pracowników sezonowych z UE przed przybyciem do pracy na Wyspach. Co więcej, sami Brytyjczycy nie są chętni, aby pracować przy zbiorach warzyw i owoców - skarżą się rolnicy.
Tymczasem do obsadzenia stanowisk w całym łańcuchu dostaw żywności potrzeba około 500 tys. ludzi, w tym osób do zbierania owoców, pakowania warzyw czy kierowców.
Problem z niedoborem pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej dotknął m.in. Simona Naylora z Naylor Farms w Lincolnshire. To rodzinne gospodarstwo jest największym hodowcą kapusty w Wielkiej Brytanii i działa od 112 lat. Roczne obroty przedsiębiorstwa przekraczają 26 milionów funtów.
"Aby zatrzymać ludzi, musieliśmy podnieść ich stawki o 60 proc. - do prawie 20 funtów za godzinę" - napisał w wiadomości e-mail skierowanej do klientów. "Tak, wielu z nas głosowało za Brexitem i teraz mamy duży problem!" - dodał, ostrzegając odbiorców, że wyższe koszty zatrudnienia mogą wpłynąć na wzrost cen produktów.
I chociaż brytyjski rząd wprowadził po Brexicie specjalny program Seasonal Workers Pilot, dzięki któremu można pozyskać dodatkowych pracowników rolnych z UE i Ukrainy, Naylor twierdzi, że to nie wystarczy. Jego zdaniem program nie zadziała, ponieważ "ta limitowana liczba osób musi być rekrutowana na podstawie umiejętności i musi zarabiać co najmniej 25 tys. funtów rocznie".
Z kolei Federacja Dystrybutorów Hurtowych (FWD) twierdzi, że sytuacja z niedoborem rąk do pracy jest na tyle niepokojąca, że być może w dostarczaniu żywności do supermarketów będzie musiała pomóc brytyjska armia.
"Producenci, którzy dostarczają produkty do hurtowni, mają problemy z niedoborem kierowców, a nasi członkowie zgłaszają duże trudności z zaopatrzeniem w napoje bezalkoholowe, piwo i produkty chłodzone, takie jak śmietana, ser, jogurty i mięso" - wskazał szef FWD, James Bielby.
Czytaj więcej:
Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna
Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone
W sklepach może zabraknąć warzyw i owoców. "Wszystko przez Brexit i brak pracowników z UE"
UE reaguje na złe traktowanie wjeżdżających do UK Europejczyków
Holandia: Mniej pracowników sezonowych z Polski
Cudzoziemcy podnoszą polską gospodarkę z kryzysu? Wciąż za mało pracowników