Menu

Rishi Sunak promises help as Covid restrictions ease

Rishi Sunak promises help as Covid restrictions ease
Przed brytyjskim ministrem finansów wciąż stoi wiele wyzwań związanych z naprawą osłabionej pandemią gospodarki. (Fot. Getty Images)
Chancellor Rishi Sunak has said he 'is preparing a Budget that provides support for people' as coronavirus lockdown rules are eased. Currently, restrictions in England are set to be fully lifted by 21 June.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W środę Sunak przedstawi projekt budżetu na nowy rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się 1 kwietnia. Od kilku dni prasa spekuluje, że w celu odzyskania części pieniędzy wydanych na ratowanie gospodarki po wybuchu epidemii resort może podnieść podatki od przedsiębiorstw, a także że takiemu krokowi sprzeciwi się część posłów rządzącej Partii Konserwatywnej.

Sunak w rozmowach z BBC oraz Sky News nie chciał dyskutować o konkretnych rozwiązaniach przed ich ogłoszeniem, podkreślił jednak, że chce być szczery z ludźmi co do skali problemu z długiem publicznym. "Myślę, że biorąc pod uwagę moc wstrząsu, jakiego doświadczyliśmy, nie jest to problem, który będziemy w stanie naprawić z dnia na dzień" - zaznaczył. "Chcę działać, a nie ignorować problem. Chcę być szczery z ludźmi i zająć się tym problemem" - dodał.

Zapytany przez Sky News o to, czy planuje podnieść podatki teraz, a następnie obniżyć je w roku wyborczym, czyli w roku 2024, odpowiedział: "Chciałbym być w stanie utrzymać niskie podatki dla ludzi w ogóle, jestem konserwatystą i wierzę w to. Ale chcę zrealizować nasze obietnice, które złożyliśmy Brytyjczykom, że będziemy odpowiedzialnie gospodarować ich pieniędzmi, że będziemy dbać o finanse kraju i będziemy świadczyć solidne usługi publiczne".

Z powodu działań podjętych na pomoc gospodarce w przezwyciężeniu efektów pandemii dług publiczny Wielkiej Brytanii zwiększył się w ciągu niespełna roku z 80,7 proc. do 97,6 proc. PKB.

Sunak zasugerował także, że możliwe jest przedłużenie programu wypłacania przez rząd pensji tym pracownikom, którzy z powodu tego, iż ich pracodawcy wpadli w kłopoty wskutek epidemii, zostali wysłani na bezpłatne urlopy (tzw. furlough). Program już kilka razy był przedłużany - ostatnio do kwietnia.

"Powiedziałem na początku tego kryzysu, że zrobię wszystko, co trzeba, by chronić ludzi, rodziny i biznes w czasie trwania tego kryzysu i całkowicie podtrzymuję do zobowiązanie" - oświadczył Sunak zapytany o tę kwestię.

Z powodu pandemii brytyjski PKB spadł w zeszłym roku o rekordowe 9,9 proc.

Czytaj więcej:

W 2020 r. największy spadek brytyjskiego PKB od 1709 r.

Media: Sunak przedłuży program urlopowania "co najmniej do końca lipca"

Samozatrudnieni w UK "od maja mogą stracić rządową pomoc"

UK rozważa "Shop Out to Help Out". Vouchery na zakupy mają ratować miejsca pracy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement