Menu

Researchers find worrying new coronavirus variant in New York City

Researchers find worrying new coronavirus variant in New York City
Wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Na zdjęciu Nowy Jork. (Fot. Getty Images)
Two separate teams of researchers said this week they have found a worrying new coronavirus variant in New York City and elsewhere in the Northeast that carries mutations that help it evade the body's natural immune response - as well as the effects of monoclonal antibody treatments.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wariant B.1.526 pojawił się w mieście Nowy Jork oraz na północnym wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów z Columbii, zawiera mutacje, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.

Jak podkreśla stacja CNN, jedna z mutacji przypomina wariant B.1.351 zaobserwowany po raz pierwszy w RPA. W pewnym sensie wymyka się reakcji organizmu na szczepionki i jest coraz bardziej powszechny. "Obserwowaliśmy stały wzrost wskaźnika wykrywalności od końca grudnia do połowy lutego, z niepokojącym wzrostem do 12,7 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni" - ocenił zespół z Columbia University Medical Center.

Badaczy najbardziej niepokoi mutacja E484K. W ich opinii ma ona zdolność częściowego uniknięcia reakcji immunologicznej organizmu, a także terapii przeciwciałami monoklonalnymi.

Według ekspertów, im więcej osób jest zakażonych i im dłużej to trwa, tym większa szansa na zmianę i mutacje wirusa. Większość pojawia się i odchodzi, inne pozostają i są transmitowane. "Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić" - zwraca uwagę CNN.

W nawiązaniu do B.1.526 badacze twierdzą, że wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Może być on wkrótce bardziej powszechny niż wariant brytyjski i południowoafrykański. "Jednak nie mamy teraz wystarczających danych, aby to potwierdzić. Wszystko, co wiemy o tej kluczowej mutacji sugeruje, że wydaje się unikać presji przeciwciał" - wyjaśniał CNN dr David Ho, dyrektor ośrodka badawczego AIDS im. Aarona Diamonda na Uniwersytecie Columbia.

Czytaj więcej:

Wariant z RPA dominujący w UK? "Mało prawdopodobne"

W Polsce 5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę wirusa

Włochy: Brytyjska odmiana koronawirusa już prawie w całym kraju

Brytyjski wariant wirusa szerzy się w Europie. Głównie w UK i we Włoszech

Brytyjski wariant koronawirusa jest już w 74 krajach, południowoafrykański w 37

Szwecja: Coraz więcej zakażeń nowymi wariantami Covid-19, zwłaszcza brytyjskim

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement