Menu

Research: 13% of single Poles over 80 never leave the house

Research: 13% of single Poles over 80 never leave the house
Starsi Polacy często toczą trudną walkę z samotnością. (Fot. Getty Images)
The study 'Loneliness among people 80 plus' shows that only 6 percent. of respondents declaring loneliness use senior clubs, and 13 percent. never leaves the house.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich "Samotność wśród osób 80 plus", 60 proc. osób w tej grupie wiekowej to wdowy i wdowcy, z czego 58 proc. mieszka samotnie, a 26 proc. odczuwa osamotnienie.

Relacje z bliską rodziną są dla badanych ważne lub bardzo ważne – tak deklaruje 94 proc. z nich. 41 proc. twierdzi, że nigdy nie odczuwa samotności – to w znacznej mierze osoby w związkach małżeńskich lub z kimś mieszkające.

Większość samotnych to osoby owdowiałe. (Fot. Getty Images)

Ci, którym rzadko zdarza się odczuwać samotność, to także osoby mieszkające samotnie, ale mające przyjaciół i znajomych, na których mogą liczyć. 26 proc. badanych przyznało, że często zdarza im się odczuwać osamotnienie

Badanie wykazało, że osamotnieni często znacznie rzadziej mogą miło spędzić czas z rodziną współmieszkającą (15 proc.) czy z przyjaciółmi(47 proc.). Mają ograniczone możliwości uzyskania pomocy od bliskich, znacznie węższe grono osób, na których mogą polegać, rzadziej też wychodzą z domu. Mniej niż połowa deklaruje, że wychodzi z domu codziennie – głównie po sprawunki, więcej jest jednak osób, które nigdy nie opuszczają mieszkania (13 proc.) – przede wszystkim ze względu na zły stan zdrowia.

Osoby samotne znacznie częściej borykają się z sytuacjami kryzysowymi takimi, jak problemy zdrowotne (92 proc.), utrata bliskich (72 proc.), izolacja (62 proc.) czy poczucie bycia niepotrzebnym (41 proc.).

Z badania wynika, że osamotnieni, rzadziej niż osoby doświadczające tego uczucia w niewielkim stopniu, podejmują kroki służące do zmiany swojego samopoczucia. Najpopularniejszą formą radzenia sobie z samotnością jest odpoczynek bierny (oglądanie telewizji, słuchanie radia, ewentualnie czytanie) – deklarowało tak ponad trzy czwarte osób, którym zdarza się odczuwać samotność w jakimkolwiek stopniu. Kontakty z innymi ludźmi (36 proc.) czy wyjścia z domu (35 proc.) osoby samotne wskazywały znacznie rzadziej jako środki zaradcze.

Czy Polska w wystarczający sposób opiekuje się najstarszą częścią społeczeństwa? (Fot. Getty Images)

Osoby te znacznie rzadziej prezentują pozytywne nastawienie do świata, a istotnie więcej wśród nich jest pesymistów (13 proc.), którzy postrzegają świat jako nieprzyjazne miejsce (8 proc.). Przykładają też znacznie mniejszą wagę do tego, by być zadowolonym z życia (58 proc.). Jednocześnie znacznie rzadziej uznają, że dbanie o siebie to ważny element życia (65 proc.). Często cierpią na brak więzi międzyludzkich. Częściej towarzyszy im poczucie pustki (39 proc.) i postrzegają się jako niepotrzebni (78 proc.).

8 proc. badanych nie ma możliwości opuszczenia mieszkania, a 7 proc. boi się, że podczas wyjścia z domu coś im się stanie.

Na potrzeby badania "Samotność wśród osób 80 plus" zrealizowano 405 wywiadów telefonicznych w terminie od 24 stycznia do 6 marca 2 023 z mieszkającymi w miastach osobami powyżej 80 lat.

Czytaj więcej:

Polska: Rewolucja w "czternastce". Więcej seniorów dostanie pieniądze

"Fakt": Seniorom w Polsce "żyje się coraz trudniej"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.12.2024
    GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement