Menu

Homes selling at fastest rate in decade

Homes selling at fastest rate in decade
Rynek nieruchomości wrócił do dawnej formy - nowe domy sprzedają się najszybciej od ponad dekady. (Fot. Getty Images)
The stamp duty holiday has injected a hit of adrenaline into the UK housing market, with speedy sales hitting a record high.
Advertisement
News available in Polish

Rightmove to kolejny podmiot, który informuje o znacznym wzroście sprzedaży nowych nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Wcześniej podobne trendy odnotował m.in. portal Zoopla w oparciu o własne dane.

Zdaniem ekspertów z Rightmove, za sytuację tę odpowiada decyzja brytyjskiego rządu o tymczasowej uldze podatkowej dla wszystkich nieruchomości poniżej 500 tys. funtów.

Dane Rightmove sugerują, że sytuacja na rynku jest obecnie "najlepsza od ponad 10 lat", a sprzedaż nowych domów jest "o 125 procent szybsza niż jeszcze rok temu". Szacuje się, że co siódma nieruchomość sprzedaje się już w ciągu pierwszego tygodnia od wejścia na rynek, a dwie trzecie domów znajduje nabywcę w ciągu pierwszych dwóch tygodni.

W samym Londynie 1 na 10 nieruchomości jest sprzedawana w ciągu pierwszych 7 dni. Rok temu statystycznie było to 0,5 nieruchomości w ciągu tygodnia.

Rightmove potwierdził jednocześnie całkowitą zmianę trendów wśród kupujących, o której wiele mówiło się w ciągu ostatnich tygodni. Zamiast kuchni, kluczową częścią domu po raz pierwszy jest ogród i to właśnie go najczęściej pokazuje się obecnie na pierwszym zdjęciu. Rośnie również popularność dużych domów, zwłaszcza tych z trzema sypialniami, a gwałtownie spada sprzedaż mieszkań.

Czytaj więcej:

Londyn: Domy wciąż tańsze niż przed pandemią

W UK spadają ceny nowych domów

Rekordowy popyt na domy w UK. Sprzedaż mocno w górę

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement