Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Women in Poland use new technologies more willingly than men

Report: Women in Poland use new technologies more willingly than men
Raport wykazał, że z nowych technologii chętniej korzystają Polki, choć to Polacy częściej uważają się za ekspertów w tej dziedzinie. (Fot. Getty Images)
Women in Poland know each other better than men about new technologies and use them more willingly, according to the Digital Ethics report, prepared by a team of scientists from the Faculty of Management at the University of Lodz in cooperation with Orange.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Kobiety w Polsce znają się lepiej niż mężczyźni na nowych technologiach i chętniej z nich korzystają. Są też bardziej niezależne w kwestii wyborów moralnych i bardziej polegają na swoim sumieniu niż męska część społeczeństwa. Mężczyźni z kolei chętniej deklarują, że na czymś się znają" - to niektóre wnioski z raportu Digital Ethics, które przekazał rzecznik uczelni Paweł Śpiechowicz.

Według raportu, Polki wyprzedzają męską część społeczeństwa w robieniu zakupów online (88 proc. do 82 proc.), korzystaniu z bankowości internetowej (82 proc do 76 proc.) czy komunikatorów (83 proc. do 74 proc). Również media społecznościowe wydają się być w Polsce domeną kobiet, bo korzysta z nich 85 proc. pań i 69 proc. panów.

Z kolei mężczyźni nieco częściej korzystają z technologii GPS i dużo chętniej deklarują, że znają się na nowych technologiach. Niemal dwa razy więcej z nich - w porównaniu z kobietami - określa się jako znawca tematu w takich dziedzinach jak 5G, robotyzacja, pojazdy autonomiczne czy sztuczna inteligencja.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że kobiety są grupą, która dużo bardziej obawia się nowych technologii i jest wrażliwsza na kwestie związane z zarządzaniem danymi, m.in. więcej Polek niż Polaków obawia się wpływu fake newsów na rzeczywistość czy technologii wszczepiania chipów.

Większość Polaków, którzy w badaniu określili się jako "zaawansowani technologicznie", ufa naukowcom i odkryciom naukowym, jednak aż jedna trzecia z nich takiego zaufania nie ma. Ponad 60 proc. zaawansowanych technologicznie Polaków uważa, że "nie da się zdecydować, co jest dobre i złe raz na zawsze". W większości identyfikują się oni także z określeniem "To jest dobre, co akurat sprzyja społeczności, w której żyję, a nie jakieś abstrakcyjne zasady".

Polacy zaawansowani technologicznie mają też obawy etyczne co do osób, zarządzających nowoczesnymi technologiami. Ponad 80 proc. z nich uważa za niewłaściwe manipulowanie informacjami w internecie, handel danymi czy monitorowanie ich aktywności w internecie w celu personalizowania reklam. Ponad 70 proc. boi się bycia manipulowanymi. Jednak gdy w grę wchodziłaby lepsza oferta, osoby zaawansowane technologicznie dwa razy częściej skłonne byłyby poświęcić swoje bezpieczeństwo i prywatność, by z niej skorzystać.

Czytaj więcej:

Telefony z 5G wkrótce mogą być w UK tańsze

UK chce autonomicznych pojazdów na drogach już wiosną 2021 roku

Przeciętny Brytyjczyk wyda w ciągu życia £65 tys. na technologiczne gadżety

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement