Menu

Racist attack on the Pole. He was beaten up because he spoke something in Polish

Racist attack on the Pole. He was beaten up because he spoke something in Polish
Do ataku doszło 3 sierpnia br. w Carlisle przy Barrock Street. (Fot. Google Maps)
Josh Greig, 22, was sentenced to 5 years in prison after he committed a hate crime against a Pole. The victim was attacked with a bottle and beaten for 3 minutes because the 22-year-old overheard him using the Polish language.
Advertisement
News available in Polish

Prowadzący sprawę sędzia David Potter przekazał podczas rozprawy w Sądzie Koronnym w Carlisle (hr. Kumbria), że wyrok 5 lat pozbawienia wolności to kara za motywowany rasizmem atak, a także - próbę zrzucenia winy na ofiarę.

22-letni Josh Greig zauważył swoją ofiarę - rozmawiającą ze swoim kolegą - na Barrock Street w Carlisle w sobotę, 3 sierpnia. Zażądał od niej informacji, skąd pochodzi, ale zamiast tego mężczyźni uścisnęli sobie dłonie i ich drogi rozeszły się.

Oprawca wrócił jednak do Polaka kilka minut później i zapytał obu mężczyzn o ich kraj pochodzenia. Gdy jeden z Polaków odpowiedział "Poland",  Greig stracił panowanie nad sobą i splunął na niego, a chwilę później - uderzył go w twarz.

Następnie podniósł z ulicy pustą butelkę po whisky i zaczął krzyczeć w kierunku Polaków, że ich zabije. Butelka zbiła się, kiedy niechcący ją upuścił, ale podniósł ją ponownie i pobiegł w kierunku ofiary - donosi portal News & Star.

22-latek spędzi za kratkami 5 lat. (Fot. Carlisle Police)

Polak próbował bronić się ręką i to ona otrzymała większość ciosów. "Była pokryta krwią. Zaczął tracić czucie w dłoni, nie mógł jej nawet podnieść. Widział dziurę w swoim ramieniu, ponieważ rana była tak głęboka, że odsłoniła kość" - usłyszał sąd.

22-latek jednak kontynuował atak - pobiegł do pobliskiego kontenera i wyciągnął z niego kij z wbitym gwoździem, a chwilę później znalazł również nóż. Następnie udał się w pogoń za Polakami. Kiedy ci schronili się za drewnianą bramą, Josh Greig próbował zadać im ciosy przez szczeliny w ogrodzeniu.

Ostatecznie Polacy uciekli, a mężczyzna został wkrótce aresztowany - schował się w szafce w jednym z pobliskich mieszkań.

W sądzie Josh Greig przekazał, że nie jest rasistą, bo dwie z jego byłych dziewczyn pochodziły z Polski. Sąd jednak nie dał wiary tym zapewnieniem i przekazał, że nie ma wątpliwości iż "atak był motywowany wrogością do kogoś za to, że był Polakiem".

Jak donosi News & Star, zaatakowany Polak spędził tydzień w szpitalu, a następnie wyprowadził się z Carlisle.

Czytaj więcej:

Ciało 20-letniej Polki znaleziono w Irlandii Płn., 23-letni Polak zatrzymany

Polak próbował wwieźć do UK kokainę o wartości ponad £8 mln

Radom: Brutalnie pobił ekspedientkę w Żabce i uciekł do UK

Policja poszukuje ukrywającego się w UK Polaka

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement