Menu

Queen's Speech: Government unveils post-Covid recovery plan

Queen's Speech: Government unveils post-Covid recovery plan
Było to pierwsze ważne wydarzenie z udziałem królowej od czasu pogrzebu jej męża, księcia Filipa. (Fot. Getty Images)
The government has set out a plan for 'unleashing our nation's full potential', as the UK recovers from the coronavirus pandemic. The Queen unveiled the government's programme for the coming year, in her first major public engagement since the death of the Duke of Edinburgh.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uroczysta mowa tronowa, którą królowa wygłasza w Izbie Lordów w obecności członków Izby Gmin, rozpoczyna nową sesję parlamentu, trwającą zwykle rok. W tym roku ceremoniał był jednak nieco ograniczony z racji wciąż obowiązujących restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii. Było to zarazem pierwsze ważne wydarzenie z udziałem królowej od czasu pogrzebu jej męża, księcia Filipa, w połowie kwietnia.

"Priorytetem mojego rządu jest zapewnienie narodowej odnowy po pandemii, która sprawi, że Zjednoczone Królestwo będzie silniejsze, zdrowsze i bardziej zamożne niż wcześniej. Aby to osiągnąć, mój rząd będzie wyrównywał szanse we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa, wspierając miejsca pracy, przedsiębiorstwa i wzrost gospodarczy oraz zajmując się wpływem pandemii na usługi publiczne" - zapowiedziała Elżbieta II w trwającym 10 minut przemówieniu, które pisane jest przez członków rządu.

Rząd zapowiedział w nim 30 projektów ustaw, które zamierza przyjąć w nadchodzącym roku, wliczając w to te już przedstawione Izbie Gmin podczas poprzedniej sesji. Duża część z tych 30 projektów ma być realizacją powtarzanego przez premiera Johnsona hasła wyrównywania szans między poszczególnymi częściami kraju. Temu mają służyć ustawa powołująca agencję ds. badań naukowych, ustawa o szybkiej kolei HS2, o zamówieniach publicznych, o pomocy państwowej, o portach wolnocłowych i o infrastrukturze telekomunikacyjnej.

Wśród zapowiedzi znalazły się projekt ustawy zwiększający finansowanie sił zbrojnych, o imigracji, która ma poprawiać szczelność granic i zniechęcać do nielegalnych prób przedostawania się do Wielkiej Brytanii, a także już znajdujący się na ścieżce legislacyjnej projekt ustawy o policji, przestępczości, wyrokach, sądach, którego część zapisów była przyczyną protestów ulicznych. Planowana jest ustawa zapobiegająca zagrożeniom w cyberprzestrzeni ze strony wrogich państw.

Rząd zamierza także uchylić obecną ustawę o stałej pięcioletniej kadencji parlamentu i wrócić do sytuacji, w której premier ma prawo w dowolnym momencie zarządzić nowe wybory. Spore kontrowersje polityczne budzi projekt ustawy wprowadzającej obowiązek potwierdzenia swojej tożsamości przed głosowaniem w wyborach.

Kolejne zapowiedzi dotyczą ustawy ułatwiającej budownictwo mieszkaniowe, o bezpieczeństwie budowlanym, której celem jest to, by nie powtórzyły się takie tragedie jak pożar londyńskiego wieżowca Grenfell Tower z 2017 roku, ustawy ułatwiającej dostęp do edukacji dla dorosłych, ustawy dotyczącej ochrony środowiska, w której będą prawnie wiążące cele w zakresie redukcji emisji, i trzech ustaw o dobrostanie zwierząt.

Rząd obiecał zajęcie się systemem opieki społecznej, ale wbrew wcześniejszym sugestiom nie zapowiedział konkretnej ustawy o zmianie jej finansowania. W mowie tronowej wspomniane zostało też wprowadzenie zakazu terapii konwersyjnej, czyli polegającej na zmianie czyjejś orientacji seksualnej, ale to ma być najpierw przedmiotem konsultacji, a także działania na rzecz zmniejszenia nierówności rasowych i etnicznych.

"Musimy wykorzystać pomysłowość i determinację, które ujawniły się w walce z Covid-19 i użyć ich do stworzenia silniejszego, zdrowszego i bardziej zamożnego narodu. Otrzymaliśmy historyczną szansę, aby zmienić rzeczy na lepsze, wyrównać szanse w całym Zjednoczonym Królestwie i zająć się problemami, które przedtem zbyt często nas ograniczały" - skomentował przedstawionone plany premier Johnson. "Te nowe ustawy są paliwem rakietowym, którego potrzebujemy, aby podnieść poziom tego kraju i zapewnić wszystkim równe szanse" - dodał.

W najbliższych dniach zapowiedzi rządu złożone w mowie tronowej będą przedmiotem dyskusji w Izbie Gmin, ale biorąc pod uwagę przewagę, jaką ma w niej Partia Konserwatywna wynik głosowania na koniec debaty jest przesądzony.

Czytaj więcej:

Ekspert: Filip zmodernizował monarchię, ale też znalazł miejsce dla siebie

Pogrzeb księcia Filipa oglądało w telewizji prawie 13,6 mln osób

Królowa Elżbieta II podziękowała poddanym za wsparcie

Pierwsze oficjalne spotkanie Elżbiety II od pogrzebu księcia Filipa

Elżbieta II: "Pokój w Irlandii Północnej jest zasługą jej mieszkańców"

Królowa złożyła życzenia urodzinowe swojemu prawnukowi Archiemu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement