Menu

Covid: Oxford/AstraZeneca vaccine delivery to EU to be cut by 60%

Covid: Oxford/AstraZeneca vaccine delivery to EU to be cut by 60%
AstraZeneca nie dostarczy UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki. Dostawy mogą być mniejsze nawet o 60 proc. (Fot. Getty Images)
AstraZeneca is to cut deliveries of its Covid-19 vaccine to the EU by 60% in the first quarter of the year due to production problems, a senior official has told Reuters.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

Preparat opracowany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach świata. Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Jak poinformował rzecznik koncernu, mimo problemów AstraZeneca zamierza dostarczyć do państw UE "dziesiątki milionów" dawek szczepionki w lutym i marcu, a także będzie starać się zwiększyć produkcję. Dokładne ilości nie są jednak znane.

Według doniesień mediów, opóźnienia w dostawach mogą być znaczne, bo np. do Austrii w pierwszym kwartale ma trafić 600 tys. dawek zamiast oczekiwanych 2 mln. Doniesień tych nie potwierdził minister zdrowia tego kraju Rudolf Anschober, który jednak ostrzegł brytyjski koncern, że jakikolwiek poślizg byłby "nie do przyjęcia".

AstraZeneca jest już drugim producentem szczepionek, który zapowiedział opóźnienie dostaw do państw UE. Wcześniej zrobił to Pfizer, który poinformował o tymczasowym zmniejszeniu dostaw, tłumacząc to staraniami na rzecz zwiększenia produkcji w fabryce w Belgii. Firma zapowiedziała "znaczące zwiększenie" dostępności preparatu w drugiej połowie lutego.

Czytaj więcej:

Jak przyspieszyć szczepienia w UK? "Może pomóc wojsko, puby i domowe zestawy z zastrzykiem"

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

Kiedy otrzymam szczepienie na Covid-19? Użyteczny kalkulator dostępny również w Polsce

UE rozważa "ciemnoczerwone" strefy zakażeń i paszporty szczepień

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement