British PM says G7 should take more risks to squeeze Russia

Sankcje obejmują m.in. producentów i dostawców mikroprocesorów wykorzystywanych w rosyjskich systemach uzbrojenia. Dotyczy to przede wszystkim firm z Turcji, Tajlandii, Indii i Chin.
Restrykcjami objęto także 40 statków, które były wykorzystywane do wspierania Rosji w omijaniu sankcji poprzez transportowanie jej ropy. Na liście osób objętych sankcjami znalazł się również rosyjski miliarder i biznesmen Roman Trotsenko.
"Każda zablokowana linia dostaw wojskowych i każdy zamrożony rubel to krok w stronę sprawiedliwego i trwałego pokoju" – oświadczył dzisiaj, cytowany przez agencję Reutera, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy.
British PM says G7 should take more risks to squeeze Russia https://t.co/njFgdeoRaB
— Global South World (@g_s_world) February 24, 2025
Podczas połączenia wideo z forum w Kijowie Starmer odniósł się także do wpływu Donalda Trumpa na globalną debatę, zauważając, że "jego wypowiedzi stworzyły nowe możliwości dla działań dyplomatycznych".
Zapowiedział także zwiększenie pomocy wojskowej w 2025 roku oraz podkreślił, że "trwały pokój musi opierać się na suwerenności Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa".
24 lutego 2025 roku mijają trzy lata od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Dzisiaj w Kijowie odbyło się forum "Wspieraj Ukrainę", w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele instytucji unijnych, w tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, a także premierzy Danii Mette Frederiksen, Szwecji Ulf Kristersson, Hiszpanii Pedro Sanchez oraz Estonii Kaja Kallas.
Podczas forum wystąpił również prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej:
Londyn: Kilkutysięczna demonstracja poparcia dla Ukrainy przed ambasadą Rosji
Premier Starmer: Ukraina musi być w centrum negocjacji pokojowych, będę o tym rozmawiał z Trumpem
Szef MSZ Ukrainy: Jesteśmy przekonani, że sprawiedliwy pokój możliwy jest w tym roku