Menu

Portuguese study finds antibodies to coronavirus last up to 5 months

Portuguese study finds antibodies to coronavirus last up to 5 months
Nie udało się ustalić przyczyn dłuższej lub krótszej obecności przeciwciał we krwi pacjentów. (Fot. Getty Images)
A study conducted in Portugal found that antibodies against the novel coronavirus, which causes COVID-19, remain in the body for up to five months after the infection.
Advertisement
News available in Polish

W ramach tego badania przeanalizowano ponad 210 pacjentów portugalskich szpitali. Naukowcy ustalili, że we krwi większości pacjentów, którzy przebyli Covid-19, przeciwciała mogą być obecne jeszcze po 150 dniach od momentu zdiagnozowania infekcji koronawirusa.

Naukowcy ci potwierdzili zarazem, że najkrócej trwająca obecność przeciwciał Covid-19 wynosiła 40 dni od momentu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wnioski z badania na portugalskich pacjentach przedstawiono już władzom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). "Niebawem zostaną opublikowane w jednym z międzynarodowych pism naukowych" - poinformował szef zespołu badawczego Marc Veldhoen z Instytutu Medycyny Molekularnej, wchodzącego w skład Uniwersytetu Lizbońskiego.

Veldhoen wskazał, że w trakcie przeprowadzonego w Lizbonie badania nie udało się ustalić przyczyn "dłuższej lub krótszej obecności przeciwciał we krwi" pacjentów.

Portal "Observador" przypomniał wyniki innego badania, opublikowanego na początku września w amerykańskim piśmie naukowym "New England Journal of Medicine". Wynika z niego, że przeciwciała Covid-19 występują w organizmie ludzkim przez co najmniej 4 miesiące.

Czytaj więcej:

Rekord w Bergamo: 57 proc. mieszkańców zakaziło się koronawirusem

Badacze alarmują: Ludzie mogą nigdy nie nabyć odporności na Covid-19

Brytyjscy naukowcy: Przeciwciała Covid-19 mogą szybko zniknąć z organizmu

Szwecja: Posiadanie przeciwciał stało się "twardą walutą"

Ponad milion mieszkańców Londynu miało Covid-19

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement