Portugal: President vetoes bill legalising euthanasia

W komunikacie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta Portugalii napisano, że Marcelo Rebelo de Sousa "nie uznał za konieczne zbadanie zgodności ustawy z konstytucją" i nie podjął decyzji o jej przekazaniu Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Ustawę podczas głosowania 31 marca poparła rządząca krajem Partia Socjalistyczna premiera Antonia Costy oraz deputowani opozycyjnych ugrupowań liberalno-lewicowych: Bloku Lewicy, Inicjatywy Liberalnej, Livre i PAN, a także sześciu posłów centro-prawicowej Partii Socjaldemokratycznej.
Portuguese president vetoes fourth draft euthanasia bill https://t.co/u1Ac2bI5mU #TheCapitals
— EURACTIV (@EURACTIV) April 20, 2023
Regulacja przewidywała, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej, będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, zaś ta - stwierdzić u pacjenta "doświadczanie cierpienia o dużej intensywności".
Poddać się eutanazji, zgodnie z ustawą, mogły osoby, u których stwierdzono "nieuleczalną chorobę lub bardzo ciężki uraz, powodujące cierpienie, którego pacjent nie może znieść".
Od 2017 r. zdominowany przez ugrupowania lewicy parlament Portugalii już czterokrotnie uchwalał prawo do eutanazji. Jednak nie weszło ono w życie z powodu dwukrotnego odrzucenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny oraz dwukrotnego weta prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy.
Czytaj więcej:
Holandia: Minister zdrowia proponuje możliwość eutanazji dzieci poniżej 12 lat
Francja: Rozpoczęto narodowe konsultacje na temat eutanazji
Francuscy biskupi o ustawie "o końcu życia": Przekroczymy czerwoną linię
Belgia: Coraz więcej obcokrajowców poddaje się legalnej w tym kraju eutanazji
Hiszpania: Eutanazja zgodna z konstytucją
Portugalia: Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję
Holandia: Dozwolona będzie eutanazja dzieci w wieku do 12 lat