Menu

Prawo.pl: Polish students want a psychologist in every school

Prawo.pl: Polish students want a psychologist in every school
Polscy uczniowie alarmują, że nie mają dostępu do opieki psychologicznej w szkołach, a stan zdrowia psychicznego z roku na rok jest coraz gorszy. (Fot. Getty Images)
'We want a psychologist in every school', declare students who registered the committee and collected signatures for the draft amendment to the Education Law, Prawo.pl informs.
Advertisement
News available in Polish

Jak podaje portal, 15 września uczniowie złożyli w Sejmie pierwszych tysiąc podpisów pod projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, przygotowanym przez Fundację na Rzecz Praw Ucznia. Będą więc mieli 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów pod projektem, od momentu zarejestrowania przez marszałek Sejmu komitetu inicjatywy obywatelskiej.

Cytowani przez Prawo.pl inicjatorzy zbiórki podpisów twierdzą, że "około 50 procent uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do psychologa w szkole, bo nie jest tam zatrudniony". Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na Rzecz Praw Ucznia wyliczył, że na ponad 20 tys. szkół zatrudnionych jest tylko 10,8 tys. psychologów.

Według Prawo.pl, nienajlepszą kondycję psychiczną polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. Ostatni z nich - "Świat zależności. Czynniki wpływające na jakość życia dzieci w krajach bogatych", opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti Research Center we Florencji pokazuje, że na 38 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci.

Czy polskie szkoły doczekają się rewolucji w postaci opieki psychologicznej? (Fot. Getty Images)

Portal cytuje dane z raportu, zgodnie z którymi na 100 tysięcy polskich dzieci w wieku 15-19 lat prawie dziewięcioro popełnia samobójstwo. Najgorsza sytuacja jest na Litwie (18,2), w Nowej Zelandii (14,9) i Estonii (13,9), a najlepsza w Grecji (1,4). Norwegia, Islandia i Finlandia znajdują się na podium, jeśli chodzi o politykę społeczną prowadzoną przez poszczególne kraje, uwarunkowania ekonomiczne oraz stan środowiska. 

Niedawno ukazał się również raport Najwyższej Izby Kontroli o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Według NIK, wymaga on wielu zmian.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy chcą wysyłać dzieci do szkół

Raport: Pandemia uwypukliła słabości polskiej edukacji

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement