Menu

Polish community in New Jersey outraged by plans to surround embankment of Katyn Monument

Polish community in New Jersey outraged by plans to surround embankment of Katyn Monument
Autorem monumentu, upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych, jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. (Fot. Lidia Krawczuk/amerykaija.pl)
The Polish American Congress in the state of New Jersey calls for opposition to plans to fence off the Katyn Memorial with an earth embankment from the large square in Jersey City on which the monument stands. According to the representatives of the Polish community, the project will make it difficult to organize mass celebrations there and is intended to annoy Poles.
News available in Polish

O intencjach przebudowy Exchange Place powiadomił prezes KPA w New Jersey Andrzej Burghardt. Zapoznał się on wcześniej z architektonicznymi planami EPA SID, jednostki administracyjno-biznesowej odpowiedzialnej za kształt i rozwój dzielnicy.

"Pomnik położony na skraju placu ma być od niego odgrodzony z trzech stron wałem ziemnym z trawnikiem, klombami, kwiatami, krzakami i ławami o monstrualnie dużych oparciach. Wszystko to będzie miało łącznie wysokość ok. 215 cm i zasłoni częściowo monument, a zwłaszcza widok z placu na osoby gromadzące się na uroczystościach patriotycznych" – wyjaśnił Burghardt.

Jego zdaniem EPA SID, której nie udało się doprowadzić do przeniesienia pomnika w inne miejsce, robi to celowo, aby dokuczyć Polakom. Wbrew stwierdzeniom tej jednostki, nigdy nie konsultowała ona z Polonią swoich zamierzeń.

"Wszystko to zaprojektowane jest bardzo złośliwie. W trakcie uroczystości ogromna większość ludzi nie będzie się mogła gromadzić przed frontem pomnika, oddalonego od wału ziemnego zaledwie o ok. 3.5 m. Składanie wieńców przez oficjeli stanie się właściwie niemożliwe. A jeśli już, będą musieli okrążać cały monument, żeby tam dotrzeć" – wyjaśnił szef KPA.

Co więcej – dodał – otoczenie pomnika nieprzerwanym ciągiem ław z trzech stron stworzy przy dużej frekwencji niebezpieczeństwo. Z tego względu może zapobiec też zapraszaniu podlegających specjalnej ochronie ważnych osobistości. Trudno bowiem będzie zapewnić im szybką ewakuację.

"Stoimy w obliczu kolejnego wyzwania. Organizujemy wraz z aktywistkami Krystyną Piórkowską i Jeanne Daly akcję informującą, na czym polega zagrożenie. Apelujemy do Polonii, a zwłaszcza jej organizacji, o wysyłanie przed wtorkiem petycji wyrażających nasze zastrzeżenia do rady planowania przestrzennego. Projekt podważa bowiem samą istotę lokalizacji pomnika w publicznym miejscu, które powinno być otwarte dla masowych zgromadzeń" – podkreślił prezes KPA w New Jersey.

Pomnik Katyński w Jersey City to pierwszy pomnik katyński w Stanach Zjednoczonych stojący na otwartej przestrzeni miejskiej, odsłonięty 19 maja 1991 roku.

Czytaj więcej:

W Londynie odsłonięto tablice poświęcone polskim lotnikom

    Rates by NBP, date 20.05.2025
    GBP 5.0483 złEUR 4.2497 złUSD 3.7747 złCHF 4.5376 zł

    Sport