Polish employers have a problem. It's about employee skills

Polscy pracodawcy wskazują na największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z umiejętnościami z obszaru IT & analizy danych – wskazało na nie 27% respondentów. Na drugim miejscu znalazły się kompetencje z zakresu sprzedaży & marketingu (24%), a następnie umiejętności techniczne (23%), obsługa klienta (22%) oraz logistyka & operacje (19%).
Branżą, w której pracodawcy mówią o największych wyzwaniach rekrutacyjnych, są usługi komunikacyjne - aż 83% firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich do pracy kandydatów. Wysoki deficyt w tym zakresie odczuwają też organizacje z obszaru IT & technologii (75%), przemysłu & surowców (74%), jak również nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej (74%).
"W Polsce obserwujemy utrzymujący się od lat wysoki wskaźnik niedoboru talentów, na który dodatkowo nakłada się coraz większa presja płacowa. Wynika ona z sytuacji gospodarczej na całym świecie, rosnących kosztów życia, stóp procentowych, ale także tego, że pracownicy coraz wyżej wyceniają swoje kompetencje" – tłumaczy Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower.
Największe trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy na poziomie 74% mają średnie (50 – 250 zatrudnionych osób) i duże (ponad 250 pracowników) organizacje. Niemal z taką samą skalą wyzwania zmagają się małe (zatrudniające od 10 do 49 osób) przedsiębiorstwa (73%). Problem ten dotyczy również 60% mikroprzedsiębiorstw (do 9 osób).

Raport ManpowerGroup porusza także kwestię umiejętności miękkich. Wśród tych najtrudniejszych do znalezienia cech kandydatów do pracy znalazły się odporność na stres i umiejętność adaptacji (34%), a także zdolność krytycznego myślenia oraz analizy (33%). Brakuje również osób charakteryzujących się wnikliwością i chęcią do rozwoju (27%), potrafiących działać zespołowo (25%) oraz sprawnie rozwiązujących problemy (25%).
"Poza wskazanymi w badaniu kompetencjami miękkimi, bardzo ważne wśród kandydatów są także komunikatywność, empatyczne przywództwo, efektywne zarządzanie stresem, czy zdolność przyswajania i przekazywania wiedzy" – dodaje Szymon Rudnicki, dyrektor Talent Solutions ManpowerGroup w Polsce.
Jak wyjaśnia ekspert, firmy coraz częściej zauważają, że kluczem do sukcesu oraz dalszego rozwoju jest elastyczność, otwartość na nowe rozwiązania, a także chęć nieustannego uczenia się.
Globalnie problem ze zrekrutowaniem odpowiednich talentów zgłasza 77% firm, co jest wynikiem o 5 punktów procentowych wyższym niż ten notowany przez polskie organizacje. Biorąc pod uwagę poziom trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników wśród sąsiadujących z nami krajów, to lepszą niż w Polsce sytuację deklarują organizacje w Czechach (66%) oraz Słowacji (68%). O większym niż w kraju nad Wisłą niedoborze talentów mówią natomiast niemieckie firmy (86%).
Badanie "Niedobór talentów" zostało zrealizowane na próbie 510 pracodawców w Polsce i niemal 39 000 firm na świecie, pomiędzy 2 a 31 stycznia 2023 roku.
Czytaj więcej:
Badanie: Polacy pracowali w 2021 r. średnio 43,3 godziny tygodniowo
Niemal już co drugi przedsiębiorca w Polsce zatrudnia pracownika z Ukrainy
Sondaż: Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat niż pracę na swoim
"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur
Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy