Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

After long lockdown, Shanghai authorities declare victory over Covid-19, Beijing will open schools

After long lockdown, Shanghai authorities declare victory over Covid-19, Beijing will open schools
Chiny wciąż dążą do całkowitej eliminacji wirusa. Na zdj. mężczyzna poddawany testowi na obecność Covid-19 w szanghajskiej dzielnicy Huangpu. (Fot. LIU JIN/AFP via Getty Images)
Shanghai Party Secretary Li Qiang today declared victory in the fight against the Covid-19 wave as, for the first time in two months, not a single new local infection was detected in the city. Beijing authorities, meanwhile, announced the resumption of classes in schools.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pekin i Szanghaj wprowadziły w ostatnich miesiącach surowe restrykcje. 25-milionowy Szanghaj z powodu fali infekcji wariantem koronawirusa Omikron przez dwa miesiące od końca marca do 1 czerwca znajdował się w niemal całkowitym lockdownie.

W Pekinie na początku maja z powodu obaw przed koronawirusem zamknięto szkoły i przeniesiono uczniów na naukę zdalną. Zajęcia w klasach przywrócono na początku czerwca dla uczniów starszych klas gimnazjów i liceów, a dzisiaj w związku ze spadkiem liczby wykrywanych infekcji władze zapowiedziały wznowienie zajęć stacjonarnych także w szkołach podstawowych.

Ograniczenia w Szanghaju, Pekinie i niektórych innych chińskich miastach wprowadzane są w ramach strategii "zero covid", przy której obstają władze ChRL. Większość państw świata zniosła restrykcje po zaszczepieniu znacznego odsetka ludności, ale Chiny wciąż dążą do całkowitej eliminacji wirusa.

Dwumiesięczny lockdown w Szanghaju oraz związane z nim niedobory żywności i problemy z dostępem do opieki zdrowotnej wywoływały protesty mieszkańców i krytykę w mediach społecznościowych. Władze twierdzą natomiast, że stanowcze środki są konieczne, by zapobiec milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.

Szef Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Szanghaju Li Qiang oświadczył dzisiaj, że władze "wygrały wojnę w obronie Szanghaju" przed Covid-19 dzięki zastosowaniu się do wytycznych przywódcy kraju Xi Jinpinga. Wytyczne z Pekinu określił jako "całkowicie prawidłowe".

Tymczasem miasto wciąż znajduje się "na krawędzi" – pisze agencja Reutera. Uczniowie nie wrócili jak dotąd do szkół, zabronione pozostaje jedzenie w restauracjach. Władze planują też kierowanie wszystkich 25 mln mieszkańców na masowe badania przesiewowe raz w tygodniu do końca lipca – podała brytyjska agencja.

Czytaj więcej:

Co się dzieje w objętym ścisłym lockdownem Szanghaju?

Chiny: Szanghaj wciąż w surowym lockdownie. W Pekinie badania milionów ludzi na Covid-19

Wirusolog: "Jesienią koronawirus znowu uderzy"

Po ponad miesiącu Szanghaj szykuje się do wyjścia z lockdownu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement