Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paris 2024: Russians and Belarusians can start as neutral athletes

Paris 2024: Russians and Belarusians can start as neutral athletes
Tej flagi podczas igrzysk nie zobaczymy... (Fot. Getty Images)
Russians and Belarusians who qualify for the 2024 Paris Olympics will be able to compete as neutral athletes, without flags, emblems or anthems, the International Olympic Committee announced.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

Trzy dni temu międzynarodowe federacje sportowe oficjalnie zarekomendowały MKOl dopuszczenie Rosjan i Białorusinów jako sportowców neutralnych do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu - poinformowano po Szczycie Olimpijskim, który odbył się we wtorek w Lozannie.

W trakcie obrad przedstawiciele międzynarodowych federacji, 206 krajowych komitetów olimpijskich oraz sportowcy wezwali MKOl do "szybkiej" decyzji, aby umożliwić start w Paryżu nielicznej grupie sportowców z Rosji i Białorusi, którym już udało się pokonać przeszkodę kwalifikacyjną.

"Przedstawiciele międzynarodowych federacji sportów letnich zwrócili się do MKOl o umożliwienie startu w igrzyskach Paryż 2024 tym indywidualnym neutralnym sportowcom, którzy zakwalifikowali się lub zakwalifikują dzięki wynikom. Ponadto poprosiły o wydanie decyzji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe, aby procedury kwalifikacji olimpijskich były jasne dla tych sportowców" - napisano w relacji ze Szczytu, opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej MKOl.

We wrześniu także Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wyraził zgodę na występ sportowców z niepełnosprawnościami z Rosji i Białorusi w igrzyskach paraolimpijskich. (Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP via Getty Images)

Teraz, jak wszyscy inni, indywidualni sportowcy neutralni będą musieli przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na igrzyskach olimpijskich, w tym przepisów antydopingowych. Będą także, jak inni, musieli podpisać przed startem zaktualizowane "warunki uczestnictwa" obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one m.in. zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym "misji pokojowej ruchu olimpijskiego".

Wśród 4 600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim oraz trzech z białoruskim paszportem). Do chwili obecnej do Paryża zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców.

W komunikacie MKOl ujawniono, że zgoda na start pod neutralnym sztandarem nie obejmuje zawodów drużynowych. Warunkiem startu w Paryżu będzie także potwierdzenie, że zawodnik czy zawodniczka nie wspiera aktywnie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na razie nie ujawniono, jak to będzie sprawdzane.

Decyzja MKOl nie była zaskoczeniem. Już w marcu MKOl po raz pierwszy zalecił federacjom międzynarodowym przywrócenie Rosjan i Białorusinów pod neutralnym sztandarem do swoich zawodów, odkładając jednocześnie "na odpowiedni czas" ostateczną decyzję w sprawie Paryża. Przewodniczący MKOl Thomas Bach wielokrotnie apelował o to, aby sportowcy nie musieli "płacić" za działania swojego rządu.

Czytaj więcej:

Paryż 2024: Koszty igrzysk olimpijskich wciąż rosną

Paryż: Podczas igrzysk bilety na metro będą prawie dwa razy droższe

Aby przemieszczać się po Paryżu podczas igrzysk, będzie potrzebny kod QR

Paryż 2024: Przed i podczas igrzysk hotele pod kontrolą

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 04.03.2024
  GBP 5.0480 złEUR 4.3201 złUSD 3.9820 złCHF 4.5119 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement