Menu

Ostrowski rescue efforts in the Himalayas ends

Ostrowski rescue efforts in the Himalayas ends
Najniższy ośmiotysięcznik Karakorum o sylwetce regularnej piramidy (Fot. Wikipedia)
Aleksander Ostrowski will stay in Himalaya forever. Rescue efforts ended today in the Himalaya mountain.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Teren zaginięcia polskiego alpinisty został przeszukany, ale żadnych śladów nie znaleziono. Ze względu na trudne warunki pogodowe akcja nie będzie kontynuowana."Łączymy się w smutku z rodziną i przyjaciółmi Olka" - napisał na swej stronie zarząd Fundacji.  

27-letni Ostrowski i 32-letni Piotr Śnigórski atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Po dwóch dniach dotarli do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na wierzchołek, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu zawrócili z wysokości ok. 7600 m i wycofywali się do niższych obozów na nartach. Między drugim a pierwszym obozem Śnigórski utracił kontakt wzrokowy z partnerem, który prawdopodobnie wpadł do szczeliny.

Ostrowski pochodził z Wetliny. Był ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członkiem KW Kraków. W ubiegłym roku jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Czo Oju (8201 m).

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement