Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tokyo 2020: Up to 10,000 Japanese fans will be permitted at Olympic venues

Tokyo 2020: Up to 10,000 Japanese fans will be permitted at Olympic venues
Ze względu na pandemię rozważane były różne scenariusze, łącznie z tym, że impreza odbyłaby się bez udziału publiczności. (Fot. Getty Images)
Up to 10,000 Japanese fans will be permitted at Tokyo 2020 Olympic venues, despite warnings from health bosses. Overseas spectators are already banned but organisers said domestic fans could attend providing crowds did not exceed 50% of a venue's capacity.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jednocześnie w oświadczeniu organizatorów zaznaczono, że liczba kibiców może jeszcze zostać zredukowana po 12 lipca na bazie sytuacji dotyczącej stanu wyjątkowego lub na podstawie innych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodano również, że zasady dotyczące obecności widzów podczas późniejszych igrzysk paraolimpijskich zostaną ogłoszone do 16 lipca.

Dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego Toshiro Muto poinformował, że uruchomiona zostanie nowa loteria biletowa. Do sprzedaży trafić ma 2,72 miliona wejściówek. Szczegóły mają zostać podane w środę.

"Przychody z biletów mogą zostać obniżone o ponad połowę. Pierwotnie szacowano je na 90 miliardów jenów. Chcemy opublikować w tym tygodniu wytyczne dla kibiców, które dotyczyć będą transportu i dopingowania zawodników" - dodał Muto.

Już od jakiegoś czasu w mediach podawano, że dzisiaj przedstawiona zostanie decyzja dotycząca tego, czy miejscowi kibice pojawią się na trybunach podczas tegorocznych igrzysk. Ze względu na pandemię rozważane były różne scenariusze, łącznie z tym, że impreza odbyłaby się bez udziału publiczności. W ostatnich tygodniach eksperci coraz częściej zaznaczali, że taki wariant w obecnej sytuacji byłby najbezpieczniejszy.

Przekazana dzisiaj decyzja zapadła po rozmowach, w których brali udział przedstawiciele organizatorów, japońskiego rządu, władz Tokio oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Przed tym spotkaniem przewodniczący MKOl Thomas Bach przekazał, że zaszczepionych będzie "dobrze ponad 80 procent" sportowców i osób towarzyszących, którzy zamieszkają w wiosce olimpijskiej. Zaznaczył, że to lepszy wskaźnik niż pierwotnie zakładany przez kierowaną przez niego organizację.

Minister ds. olimpijskich Tamayo Marukawa domagał się zaś od MKOl podania, ile procent wszystkich obcokrajowców, którzy przybędą do Tokio w związku z igrzyskami, będzie zaszczepionych. Jego wniosek dotyczył więc także osób, które będą mieszkać poza wioską olimpijską. "By uspokoić opinię publiczną, chcielibyśmy nadal prosić MKOl o upublicznienie wskaźnika szczepień oficjeli, którzy przybędą z zagranicy" - zaznaczył.

Z ukazujących się od wielu tygodni sondaży wynika, że japońskie społeczeństwo nadal w dużym stopniu jest przeciwna organizacji imprezy tego lata. Z przeprowadzonego w ostatni weekend badania Asahi News Network (ANN) wynika, że 65 proc. respondentów twierdzi, iż chciałoby, aby została ona ponownie przełożona lub odwołana.

Japonia, w porównaniu z innymi krajami, nie odczuła aż tak mocno skutków pandemii pod względem liczby przypadków zakażenia. Wprowadzenie szczepionki nastąpiło jednak wolno, a w niektórych regionach system medyczny znalazł się na granicy wydolności.

Od dzisiaj w Tokio i większości innych prefektur Japonii nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Niektóre restrykcje w japońskiej stolicy utrzymano jednak do 11 lipca, co media określają jako "quasi-stan wyjątkowy".

Wczesną wiosną poinformowano, że na trybunach zabraknie zagranicznych fanów. Nieco później zapadła decyzja, że to samo będzie dotyczyć zdecydowanej większości wolontariuszy z innych krajów.

Zmagania olimpijskie w stolicy Japonii rozpoczną się 23 lipca.

Czytaj więcej:

Tokio 2020: Dziennik sponsorujący igrzyska wzywa do ich odwołania

Novak Djokovic nie chce igrzysk w Tokio bez kibiców

"Igrzyska w Tokio straciły sens, ale za późno na odwołanie"

"Lancet": Igrzyska mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia koronawirusa

Rafael Nadal opuści wielkoszlemowy Wimbledon i igrzyska olimpijskie

Tokio 2020: Gospodarze zrezygnowali ze stref kibica

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement