Menu

Headache and runny nose linked to Delta variant

Headache and runny nose linked to Delta variant
Objawy wariantu koronawirusa Delta są zwodniczo podobne do sezonowego przeziębienia. (Fot. Getty Images)
A headache, sore throat and runny nose are now the most commonly reported symptoms linked to Covid infection in the UK, researchers say.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według NHS, klasyczne objawy Covid-19, na które ludzie powinni zwracać uwagę, to kaszel, gorączka i utrata węchu lub smaku.

Jednak brytyjski epidemiolog Tim Spector wskazuje, że te symptomy są teraz mniej powszechne. Naukowiec doszedł do takich wniosków po przeanalizowaniu danych tysięcy osób, które w ostatnich tygodniach zgłaszały objawy zakażenia koronawiusem poprzez aplikację ZOE Covid Symptom Study.

Jak wyjaśnia prof. Spector, gorączka pozostaje dość powszechna, ale utrata węchu nie pojawia się już wśród 10 najczęstszych objawów. Ludzie częściej zgłaszają teraz ból głowy, gardła i katar.

Zmiana wydaje się być powiązana ze wzrostem zakażeń wariantem Delta. Ten szczep, który po raz pierwszy został wykryty w Indiach, stanowi obecnie 90 proc. nowych infekcji Covid-19 w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze na początku maja w kraju notowano średnio po 2 tys. nowych zakażeń dziennie; teraz dobowa liczba infekcji kształtuje się na poziomie 7-8 tys. Co więcej, rośnie też liczba hospitalizowanych osób z Covid-19.

"Wydaje się, że ten wariant działa nieco inaczej. Ludzie myślą, że są przeziębieni, a mimo to wychodzą na miasto i mogą zarazić wirusem sześć innych osób" - ostrzega Spector. "To może doprowadzić do wielu problemów. Dlatego przesłanie jest następujące: jeśli masz objawy przeziębienia, zostań w domu i zrób test na Covid" - apeluje naukowiec.

Tymczasem badanie Imperial College London React, przeprowadzone, gdy w kraju dominował wariant brytyjski, wykazało szeroki zakres dodatkowych objawów związanych z Covid. Obok klasycznych objawów naukowcy wskazali m.in. na dreszcze, utratę apetytu i bóle mięśni.

Czytaj więcej:

Bloomberg: Wariant Delta może prowadzić do gangreny czy osłabienia słuchu

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

Johnson sugeruje, że zniesienie restrykcji zostanie opóźnione

We Francji wykryto ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa

Rządowe źródła: "Zniesienie restrykcji w Anglii zostanie opóźnione o 4 tygodnie"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement