Menu

Norway: Government loosens coronavirus restrictions

Norway: Government loosens coronavirus restrictions
Na zdj.: malownicza trasa na linii kolejowej relacji Oslo - Bergen. (Fot. Getty Images)
The Norwegian government decided yesterday to loosen the severe coronavirus restrictions in force since the beginning of January. From Wednesday, the Norwegians will be able to receive up to five guests in their homes.
Advertisement
News available in Polish

Możliwe będzie również spotykanie się w gronie 10 osób podczas prywatnych spotkań w pomieszczeniach oraz do 20 osób na powietrzu. Dzieci i młodzieży ponownie zezwolono uczęszczać na zajęcia sportowe.

"W Norwegii udało nam się utrzymać wskaźniki zakażeń na niższym poziomie, niż w wielu innych krajach. Nadal mamy kontrolę nad rozwojem infekcji, ale nie mamy gwarancji, że to się utrzyma" - oświadczyła premier Norwegii Erna Solberg.

Z powodu dużej niepewności prognoz epidemicznych rząd nie zdecydował się na przywrócenie możliwości sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. Zniesienie prohibicji zostanie rozważone w przyszłym tygodniu.

Wbrew opinii Norweskiej Dyrekcji ds. Zdrowia, rząd nie wprowadził zakazu wjazdu pracowników z tzw. krajów czerwonych, o dużej liczbie zakażeń, w tym z Polski. "Nasze społeczeństwo jest zależne od siły roboczej z zagranicy" - przekonywała Solberg.

Od poniedziałku wszyscy przyjeżdżający do Norwegii zobowiązani są na granicy do poddania się testom na obecność koronawirusa. Dotychczas podróżni mogli alternatywnie przebadać się w ciągu 24 godzin w miejscu docelowego zakwaterowania. Jak poinformowano, na testowanie przyjezdnych nie jest gotowe jeszcze jedynie przejście drogowe w Svinesund między Szwecją a Norwegią.

Surowsze restrykcje zostały utrzymane w Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii, gdzie wciąż notuje się zwiększoną liczbę infekcji.

W Norwegii wykonano dotychczas 1,3 mln testów, u 58 tys. osób potwierdzono obecność koronawirusa, a 517 osób zmarło w związku z Covid-19. Średnia dzienna rejestrowanych zakażeń spadła od początku stycznia z 700 do ok. 500.

Czytaj więcej:

Norwegia wprowadza obowiązkowe testy na koronawirusa dla podróżnych

Norwegia znosi zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Norwegia: Rząd ogłosił zaostrzenie restrykcji koronawirusowych

Norwegia: Kolejne osunięcie się ziemi w Ask. Akcja ratownicza przerwana

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement