Menu

Amazon workers across Germany go on strike for higher wages in build up to 'online Xmas'

Amazon workers across Germany go on strike for higher wages in build up to 'online Xmas'
Amazon zapewnia, że akcje strajkowe nie będą miały żadnego wpływu na świąteczne dostawy do klientów. Ale czy na pewno...? (Fot. Getty Images)
Employees of the online retailer Amazon have downed their tools at several locations across Germany in a protest against precarious wages, but the online shopping giant insists that the strike won’t impact Christmas deliveries.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem w czasie trwającego w Niemczech lockdownu to boom dla firm wysyłkowych, a dla Verdi okazja do nasilenia presji na firmę - pisze dzisiaj portal tygodnika "Der Spiegel".

Łącznie strajkuje 1 700 osób. Związek zawodowy domaga się, aby Amazon podpisał układ zbiorowy pracy niemieckiego sektora detalicznego. Jest to wymóg, który Verdi od lat na próżno próbuje wyegzekwować.

Członkini zarządu Verdi Stefanie Nutzenberger wyjaśniła, że zamknięcie sklepów, obowiązujące od zeszłego tygodnia ze względu na ogłoszony lockdown, doprowadziło do znacznego wzrostu liczby zamówień w sklepach wysyłkowych, takich jak Amazon.

"Podczas gdy amerykański koncern zwiększa swoje miliardowe zyski, odmawia płacenia pracownikom w ramach układu zbiorowego" - podkreślają związkowcy. "Pracownicy zaś są narażeni na jeszcze większą presję, ponieważ Amazon składa obietnice dostawy, pomimo koniecznych do tego dodatkowych nakładów pracy, co odbywa się nieuchronnie kosztem zdrowia pracowników, zwłaszcza obecnie, w warunkach pandemii" - dodają.

Amazon w oświadczeniu zapewnia, że akcje strajkowe nie będą miały żadnego wpływu na dostawy do klientów. "Zdecydowana większość pracowników pracuje normalnie" - podkreślono. Dodano, że w czasie lockdownu Amazon wspiera dziesiątki tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw w Niemczech, umożliwiając im sprzedaż swoich produktów online.

Czytaj więcej:

Amazon wycofuje lalki erotyczne przypominające dzieci

Amazon zatrudni w UK aż 7 000 osób

Rząd UK będzie rozdawać vouchery do Amazona, aby zachęcać do robienia testów

Tegoroczny Amazon Prime Day w cieniu skandali i problemów

Niemcy: Pracownicy Amazona znów chcą strajkować

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement