Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germans do not want to go back to offices

Germans do not want to go back to offices
Niemcy nie chcą wracać do biur. Wiele osób deklaruje, że zwolni się, jeśli będzie nakaz powrotu... (Fot. Getty Images)
More than a third of workers in Germany would like to continue working from home even after the pandemic ends. This is a big increase compared to the study at the beginning of the quarantine, informs the RND portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ponad dwie trzecie pracowników w Niemczech, którzy pracowali w domowym biurze podczas pandemii koronawirusa, nadal chce to kontynuować. "Popularność pracy we własnych czterech ścianach wzrosła w wyniku pandemii" - skomentowała firma energetyczna E.ON, która zleciła badanie.

71 proc. ankietowanych stwierdziło, że chciałoby także w przyszłości móc pracować z domu (na początku pandemii, w maju 2020 r., uważało tak tylko 58 proc.). Z tego grona 26 proc. ankietowanych chciałoby cały czas pracować w domu, a 45 proc. - częściowo z domu, a częściowo z biura.

Głównym powodem rosnącej popularności home office jest oszczędność czasu, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu konieczności dojazdów do pracy - ten powód podaje 70 proc. ankietowanych. Inne powody to bardziej elastyczne godziny pracy (57 proc.), zmniejszenie kosztów dojazdów (52 proc.) oraz ekologia i „odciążenie środowiska" (43 proc.).

Jak wynika z sondażu, co piąty pracownik (20 proc.) byłby nawet w stanie zrezygnować z pracy, gdyby musiał wrócić na stałe do biura po wygaśnięciu pandemicznych środków bezpieczeństwa. 14 proc. ankietowanych byłoby skłonnych do obniżenia swojego wynagrodzenia o 1-5 proc., gdyby dostali możliwość elastycznego sposobu pracy (część w domu, część w biurze). 7 proc. ankietowanych zaakceptowałoby nawet większą obniżkę płacy o 6-10 proc.

Jednak dla zdecydowanej większości ankietowanych (69 proc.) rezygnacja z pełnego wynagrodzenia jest nie do pomyślenia. Co więcej, blisko połowa badanych (46 proc.) oczekuje stosownych regulacji prawnych, gwarantujących możliwość korzystania z home office przynajmniej w częściowym zakresie - przy uwzględnieniu, że wykonują pracę biurową.

Czytaj więcej:

Polacy boją się powrotu do biur po pandemii

Eksperci: Hybrydowy model pracy stanie się normą dla 50 proc. pracowników

Ocado Group zezwala swoim pracownikom na pracę zdalną z zagranicy

Badanie: Model pracy hybrydowej będzie wiodący dla wielu firm w Polsce

Polacy przekonali się do zdalnej pracy

Gospodarka Wielkiej Brytanii przyhamowała przez "pingdemię"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement