Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New sleeper train will enable travellers to get from London to Stockholm in 24 hours

New sleeper train will enable travellers to get from London to Stockholm in 24 hours
Trasa pociągu do Kopenhagi, a potem do Sztokholmu lub Oslo, została zaznaczona na mapie na czerwono. (Fot. Twitter/@seatsixtyone)
A new electric-powered sleeper train service will soon allow passengers to travel from the UK to Sweden in less than a day. Swedish operator SJ will launch its EuroNight service between Hamburg and Stockholm on 1 September.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najszybsza trasa pociągiem z Londynu do stolicy Szwecji wymagałaby wyjazdu z dworca London St Pancras do Brukseli. Najwcześniejszy pociąg Eurostar jest o 8:16, a podróż trwa 2 godziny.

Z Brukseli należałoby pociągiem Deutsche Bahn udać się do Hamburga – co trwa niecałe sześć i pół godziny.

Pociąg SJ z Hamburga wyjeżdża o 21:55 i jedzie do Sztokholmu 12 godzin, zatrzymując się po drodze w Kopenhadze. O ile nie ma żadnych opóźnień, cała podróż zajęłaby mniej niż 24 godziny.

W przeciwnym kierunku pociąg odjeżdża ze Sztokholmu o 17:30 i dociera do Hamburga następnego dnia o 6:30. Jak podaje strona internetowa SJ, codzienne odjazdy będą odbywać się w obu kierunkach.

Nowa trasa jest alternatywą dla osób unikających samolotów i dbających o ekologię lub tych, którym marzy się bardziej malownicza podróż i lubią podróżować wagonami sypialnymi.

Ceny biletów różnią się w zależności od poziomu komfortu. Kabiny pierwszej klasy w pociągach SJ mogą pomieścić do trzech osób – z łóżkami, prywatnym prysznicem i toaletą – i kosztują od 204,90 EUR.

Najtańszą opcją jest zwykłe siedzenie w "salonie na planie otwartym" za 24,90 euro.

Dostępne są również wagony sypialne drugiej klasy, które mogą pomieścić do dwóch osób, lub przedziały "kuszetkowe", które mogą pomieścić do sześciu osób.

Przewoźnik SJ korzysta wyłącznie z energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie wodne i wiatrowe. Ponadto motorniczy wyłączają czasem silnik, aby na niektórych odcinkach podróży pociąg był napędzany własnym pędem.

Usługa EuroNight z Hamburga do Kopenhagi i Sztokholmu rusza 1 września.

Czytaj więcej:

Słynny Orient Express ma wrócić na tory w 2024 roku

Władze Ukrainy zapowiadają otwarcie nowego, "europejskiego" toru kolejowego do Polski

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement