Menu

New car sales fall again as UK demand for diesel vehicles dives

New car sales fall again as UK demand for diesel vehicles dives
Brytyjczycy pokochali auta na prąd i chętnie je kupują. (Fot. Getty Images)
Sales of new cars in the UK continued to fall last month as demand for diesel vehicles declined sharply, while hybrid and electric vehicles reached a new record market share.
Advertisement
News available in Polish

Organ Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) przekazał, że sprzedaż nowych aut w listopadzie była o 1,3 proc. niższa niż w październiku. W sumie brytyjscy dealerzy samochodowi sprzedali w ubiegłym miesiącu 156 621 samochodów.

Zdaniem ekspertów, mniejszy popyt na nowe auta to efekt słabej kondycji zarówno biznesu, jak i konsumentów prywantych, ale także niepewności gospodarczej związanej z Brexitem i "zamieszania" związanego z ekologicznymi inicjatywami.

Jak zwrócono uwagę, wiele miast rozważa utworzenie stref zamkniętych dla samochodów spalinowych, a właściciele "elektryków" otrzymują coraz więcej rządowych dotacji.

Wielka Brytania od dawna jest przygotowana na "rewolucję motoryzacyjną" - w odpowiednią infrastrukturę inwestowano jeszcze w czasach, gdy w sprzedaży nie było "elektryków". (Fot. Getty Images)

Do mierzenia kondycji gospodarczej kraju SMMT często używa wskaźnika sprzedaży aut dostawczych (vanów). Ich sprzedaż spadła w Wielkiej Brytanii już trzeci miesiąc z rzędu (o 9,6 proc. w porównaniu do października).

Jednocześnie znacznie wzrósł popyt na "elektryki" i pojazdy hybrydowe. W przypadku samochodów na prąd, liczba sprzedanych aut wzrosła o 300 proc. (rok do roku), a w przypadku hybryd - o 34,8 proc.

Obecnie, jak zauważają eksperci, co 10. kupowany pojazd w WIelkiej Brytanii to właśnie "elektryk". Za wzrost zainteresowania tymi pojazdami odpowiada m.in. szereg rządowych inicjatyw skierowanych do właścicieli elektrycznych aut, ale także zaawansowana brytyjska infrastruktura, która od dawna jest gotowa na obsługę "elektryków" na drogach.

Na ulicach UK jeżdżą już elektryczne taksówki, autobusy i radiowozy. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Shell: Rosnąca popularność "elektryków" zmieni stacje paliw

Rewolucja motoryzacyjna? Nie w Polsce

Zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement