Netherlands: Life imprisonment for those guilty of shooting down MH17 over Ukraine
Wyrok zapadł ponad 2,5 roku od rozpoczęciu procesu i ponad 8 lat po katastrofie. 17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.
Czterech sądzonych zaocznie przedstawicieli prorosyjskich sił separatystycznych działających od 2014 r. w Donbasie, zostało oskarżonych o spowodowanie śmierci wszystkich obecnych na pokładzie samolotu osób. Prokuratura domagała się dla nich kary dożywotniego więzienia uznając, że odegrali oni wiodącą rolę w wydawaniu rozkazów oraz ochronie, transporcie i usuwaniu sprzętu użytego do zestrzelenia samolotu.
Sędzia Hendrik Steenhuis podkreślił, że Rosja sprawowała kontrolę nad zbuntowaną Doniecką Republika Ludową, którą proklamowano na wschodniej Ukrainie kilka miesięcy przed katastrofą. Sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot MH17, został zestrzelony przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki oskarżonych z Rosją.
Oprócz kary więzienia Dubinskiego, Girkina i Charczenkę zobowiązano do wypłacenia krewnym ofiar 16 mln euro odszkodowania. Podczas odczytywania wyroku, na sali licznie obecni byli krewni ofiar, niektórzy przylecieli nawet z Australii.
Rosja konsekwentnie zaprzeczała jakiemukolwiek udziałowi w zestrzeleniu samolotu i wielokrotnie odrzucała ustalenia śledczych. Strona rosyjska zaprzecza też, by ówczesny rząd wspierał rebeliantów na Ukrainie.
Czytaj więcej:
Linie lotnicze Norwegian przestają latać nad terytorium Ukrainy
Australia i Holandia złożyły pozew przeciw Rosji w ICAO za zestrzelenie samolotu MH17 w 2014 r.