Netherlands wants to ban 'designer' pet breeds

"Holandia powinna być krajem, w którym żadne zwierzę nie cierpi z powodu swojego wyglądu" - stwierdził minister Piet Adema, ogłaszając pomysł wprowadzenia zakazu posiadania i reklamowania ras zwierząt, które są powstały w wyniku sprzecznych z naturą modyfikacji, mających zadowolić ludzkie gusta.
Adema chce nie tylko zakazać posiadania "designerskich" ras zwierząt domowych, a także zabronić wykorzystywania ich zdjęć w reklamach i mediach społecznościowych.
W Holandii już od 2014 roku zakazana jest prowadzenie hodowli ras, które w celu uzyskania atrakcyjnego z punktu widzenia człowieka wyglądu zostały zmodyfikowane w taki sposób, który powoduje u nich trwały dyskomfort, cierpienie i problemy zdrowotne.
Designer pets that suffer ‘miserable’ health problems could soon be banned in the Netherlands - Euronews https://t.co/T2WQlmGw7x
— We Love Pets (@PetsGiftLove) January 24, 2023
Takie zwierzęta można jednak sprowadzać z innych krajów i nimi handlować, co minister Adema uważa za lukę prawną. Planowany przez niego zakaz posiadania "designerskich" ras ma tę lukę zlikwidować.
Nie podano na razie, które konkretnie rasy zwierząt obejmie zakaz. Wiadomo jednak, że ma obowiązywać okres przejściowy - właściciele, którzy mieli zwierzęta takich ras przed wprowadzeniem zakazu, będą mogli zatrzymać je do końca ich życia.
Planowane obostrzenia to reakcja na ogromną popularność zwierząt takich jak psy ras brachycefalicznych, czyli o nienaturalnie skróconych pyskach (np. Cavalier King Charles spaniel i buldog francuski) czy koty z oklapłymi uszami.

Modę na nie nakręcają w znacznej mierze media społecznościowe i celebryci. Zwierzęta te, chociaż zdaniem wielu osób wyglądają uroczo, często płacą za swój wygląd poważnymi problemami zdrowotnymi i trwałym dyskomfortem.
U psów ras brachycefalicznych często występują problemy z oddychaniem, jedzeniem i regulacją temperatury ciała. Na ich stan zdrowia i samopoczucie wpływają wady anatomiczne - takie jak np. przerost podniebienia miękkiego czy anomalie w budowie nosa i zatok przynosowych.
Taki pies przez całe życie walczy o oddech - nie jest zdolny do normalnej aktywności ruchowej, często nawet nie może dobrze się wyspać. Do tego dochodzą problemy z oczami, infekcje zatok i choroby skóry.

O zmianę standardów hodowlanych ras brachycefalicznych wielokrotnie apelowało Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne, którego badania dowodzą, że stan zdrowia tych psów jest gorszy niż innych ras. W 2018 roku jedna z brytyjskich sieci klinik weterynaryjnych w 2018 roku zaprzestała też wspomagania rozrodu takich psów.
Czytaj więcej:
Naukowcy ostrzegają: Hodowcy i amatorzy mopsów skazują te zwierzęta na cierpienie
Mops z East Yorkshire ma szansę uzyskać tytuł najbrzydszego psa w Wielkiej Brytanii
Holandia: Rząd zapowiada wprowadzenie obowiązku rejestracji i elektronicznego znakowania kotów