Menu

Nepal Climber Bests Own Record Within Week, Scales Everest For 24th Time

Nepal Climber Bests Own Record Within Week, Scales Everest For 24th Time
Nepalczyk swą determinacją wzbudza podziw na całym świecie... (Fot. Getty Images)
Just a week after breaking his own record for the most number of summits on Mount Everest, Kami Rita Sherpa yet again climbed the world's highest mountain today morning. By achieving this feat, he has become the only mountaineer in the world to hold the record for the most Everest summits.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Już wcześniej zapowiedział, że chce dokonać ten sztuki 25-krotnie. "Nadal jestem silny" - przyznał jeszcze przed 23. wejściem w poprzednim tygodniu. Z kolei wczoraj zaznaczył: "Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Myślę, że jeszcze w tym sezonie wrócę na szczyt góry". Nie brakuje jednak opinii, że swój cel zrealizuje dopiero w 2020 roku.

Kami Rita Sherpa od ponad dwóch dekad pracuje jako przewodnik wysokogórski, pomagając swoim klientom w zdobywaniu nepalskich szczytów. Po raz pierwszy wszedł na Mount Everest w 1994 roku. Stawał też na innych ośmiotysięcznikach, w tym na drugim pod względem wysokości K2 (8611 m).

Szerpowie są podstawą himalajskiej turystyki, która co roku przynosi Nepalowi pokaźne zyski. Niedawno poinformowano, że w rozpoczynającym się sezonie przyznano rekordową liczbę zezwoleń na wejście na Mount Everest - 378. Obcokrajowcy muszą za nie płacić 11 tysięcy dolarów. Dochodzą do tego ekspedycje przygotowujące się do wejścia od strony Wyżyny Tybetańskiej.

29 maja 1953 r. "Górę Gór" zdobyli jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Swoje miejsce w historii mają także polscy alpiniści - 17 lutego 1980 roku pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement