Menu

Nawałka, jego piłkarze i kibice w gronie laureatów

Nawałka, jego piłkarze i kibice w gronie laureatów
Piłkarze piłkarskiej reprezentacji Polski. (Fot. Getty Images)
Trener Adam Nawałka, prowadzący działalność związaną z piłką nożną. Nagroda Sportowych Polskiego Radia, które ręka dnia wczoraj na uroczystej gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Advertisement
News available in Polish

Szczególną i specjalną nagrodę, bo nie przyznaną ani przez kapitułę, ani przez radiosłuchaczy, tylko - jednomyślnie - przez zespół Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia, za całokształt działalności w sporcie otrzymała Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, członkini MKOl, dama Orderu Orła Białego.

Pretekstem do zainicjowania Nagród Sportowych PR im. Bohdana Tomaszewskiego właśnie w roku 2017 stały się dwa wydarzenia: 90-lecie pierwszej radiowej transmisji sportowej (w lutym 1927 roku Ada Artztówna relacjonowała z Zakopanego konkurs skoków narciarskich) oraz 20-tysięczne wydanie "Kroniki Sportowej".

Ta audycja po raz pierwszy została wyemitowana 30 listopada 1954 roku, kiedy szefem Redakcji Sportowej był Konrad Gruda (zmarł w 2102 roku w wieku 97 lat). Słuchacze mogli wówczas usłyszeć charakterystyczny sygnał dźwiękowy ze słowami: "Oj strzelaj, prędzej, strzelaj ... jeeeeest!". To fragment relacji red. Tadeusza Pyszkowskiego z meczu piłkarskiego Legii Warszawa ze Slovanem Bratysława, opisującego sytuację, w której gola zdobył Lucjan Brychczy. Do dziś stanowi czołówkę "Kroniki Sportowej".

Obecni na gali i wręczający laureatom oraz ich przedstawicielom m.in. pamiątkowe statuetki i dyplomy minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i prezes zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala, opowiadali o swoich wrażeniach i emocjach związanych z tą najstarszą audycją sportową.

"Wielką wartością Kroniki Sportowej był fakt, że przez wiele lat tworzyli ją znani dziennikarze, gwarantujący wysoką jakość relacji. Osobiście ujmowało mnie to, że nie pomijano w niej żadnej dyscypliny. To był program dla pasjonatów, dla ludzi, którzy naprawdę interesowali się sportem. Nie traktowano go wybiórczo. Relacje były rzetelne, a każdy, kto chciał się dowiedzieć, co tak naprawdę dzieje się w różnych dyscyplinach sportu, nawet tych mniej popularnych, słuchał właśnie tej audycji" - oznajmił minister Bańka.

Najbardziej "zapracowanym" gościem wczorajszej gali był rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski, który odbierał nagrody w imieniu nieobecnych trenera Adama Nawałki, Roberta Lewandowskiego, piłkarskiej reprezentacji czy też jej kibiców, nagrodzonych w kategorii Wydarzenie Sportowe Roku. Na wszystkich pięciu meczach biało-czerwonych na stołecznym PGE Narodowym trybuny były wypełnione w komplecie.

"Średnia frekwencja wyniosła ponad 54 tys. widzów, co daje Polsce trzecią widownię w Europie, po Anglii i Francji, a szóstą na świecie. Gdybyśmy mieli większy stadion, bylibyśmy jeszcze wyżej" - zauważył Kwiatkowski.

Laureaci Nagród Sportowych Polskiego Radia za rok 2017:

Trener Roku: Adam Nawałka
Drużyna Roku: piłkarska reprezentacja Polski
Impreza Roku: World Games - Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, Wrocław 2017
Wydarzenie Sportowe Roku - pełne trybuny PGE Narodowego podczas spotkań piłkarskiej
                           reprezentacji Polski
Debiut Roku: żużlowiec Patryk Dudek
Gest Roku: kolarz Michał Kwiatkowski - na 9. etapie Tour de France, gdy w kraksie mocno
                         ucierpiał jeżdżący w innej grupie Rafał Majka, pomógł koledze
                         z reprezentacji Polski dotrzeć do mety
Sportowy Ambasador: Agnieszka Radwańska
Nagroda Słuchaczy (głosowanie radiosłuchaczy poprzez sms): Robert Lewandowski
Mistrz 2017 (werdykt kapituły): Anita Włodarczyk
            dyplomy gratulacyjne: Robert Lewandowski
                                  Łukasz Kubot
Za całokształt działalności w sporcie: Irena Szewińska

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement