Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More than 100 people in UK have now caught monkeypox after 16 new cases

More than 100 people in UK have now caught monkeypox after 16 new cases
Na całym świecie wzrasta liczba przypadków zarażeń małpią ospą. (Fot. Getty Images)
The UK Health Security Agency (UKHSA) said on Friday that another 16 infections were confirmed in England, bringing the total there since May 7 to 101.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po raz pierwszy odnotowano również trzy przypadki w Szkocji, jeden w Walii i jeden w Irlandii Północnej, co daje łącznie 106 przypadków w Zjednoczonym Królestwie. 

Osoby z nietypowymi wysypkami lub zmianami chorobowymi - zwłaszcza jeśli miały nowego partnera seksualnego - zostały wezwane do ograniczenia kontaktów z innymi osobami i skontaktowania się z NHS 111 lub lokalną kliniką zdrowia seksualnego (GUM).

Pomimo wzrostu liczby przypadków, UKHSA po raz kolejny apeluje o spokój i wskazuje, że "ryzyko dla populacji jest bardzo niskie".

Jednocześnie - jak informują media - Wielka Brytania rozpoczęła program gromadzenia zapasów na szczepienie przeciwko małpiej ospie. Organ UKHSA potwierdził, iż prewencyjnie złożono zamówienie na ponad 20 tys. dawek preparatu Imvanex grupy Bavarian Nordic.

Rządowi urzędnicy śledzą wszystkie kontakty osób z potwierdzonym przypadkiem i doradzają osobom o największym ryzyku izolację w domu na okres do 21 dni. Kwarantanna ta - w przeciwieństwie do np. Polski czy Belgii - nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, do dziś zgłoszono prawie 200 przypadków w ponad 20 krajach, które zwykle nie są ogniskiem tej choroby.

Czytaj więcej:

WHO: Małpia ospa może się rozprzestrzenić w Europie wraz z letnimi imprezami

Pierwszy na świecie kraj wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą

WHO: Najnowsza fala małpiej ospy rozprzestrzenia się drogą płciową

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement