Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mobile phones: Firms face £3bn legal claim for overcharging

Mobile phones: Firms face £3bn legal claim for overcharging
Problem może dotyczyć 28,2 miliona umów na usługi telefonii komórkowej zawartych w UK. (Fot. Getty Images)
Millions of UK consumers could receive payouts after a legal claim was launched against mobile phone networks.
Justin Gutmann, a former executive at Citizens Advice, alleges Vodafone, EE, Three and O2 overcharged customers for phones beyond the end of their contract.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Justin Gutmann, były dyrektor w Citizens Advice, zarzucił firmom Vodafone, EE, Three i O2 zawyżanie opłat za usługi telekomunikacyjne po wygaśnięciu umów. Domaga się on wypłaty odszkodowań na kwotę ponad 3 miliardów GBP w imieniu 4,8 miliona osób.

"Lojalnościowe roszczenie o odszkodowanie" - które jest składane do Sądu Apelacyjnego ds. Konkurencji - zostało wniesione w imieniu konsumentów, którzy zakupili telefony komórkowe wraz z usługami, takimi jak dostęp do internetu, połączenia telefoniczne i SMS-y.

Według szacunków Gutmanna, problem może dotyczyć 28,2 miliona brytyjskich umów na usługi telefonii komórkowej, począwszy od 2007 roku. Jego zdaniem, jeśli sprawa sądowa rozstrzygnie się pomyślnie, każdy, kto zawarł umowę z jednym z operatorów telefonii komórkowej, może otrzymać ponad 1 800 GBP.

Gutmann zauważył, że gdy umowy były zawierane, to koszt spłaty zobowiązania w minimalnym okresie obowiązywania umowy - który zazwyczaj wynosi 24 miesiące - obejmował zarówno cenę telefonu komórkowego, jak i korzystanie z usług.

Według niego, czterej najwięksi operatorzy sieci w UK i ich spółki macierzyste nie obniżyły wysokości opłat pobieranych od klientów po zakończeniu minimalnego okresu obowiązywania umowy - pomimo faktu, że użytkownicy już dawno spłacili swoje telefony komórkowe. To oznacza, że obecni klienci ponosili koszty za coś, za co już zapłacili, i że byli obciążani wyższymi opłatami niż nowi klienci, którzy np. zawarli umowę typu "sim-only".

Według Gutmanna, jest to pozew zbiorowy typu opt-out, co oznacza, że spełniający kryteria konsumenci są nim automatycznie objęci, chyba że podejmą określone kroki w celu rezygnacji.

Postępowanie sądowe może jednak potrwać kilka lat. Obecnie Gutmann ubiega się o uzyskanie certyfikacji - to krok niezbędny, zanim pozew trafi do sądu. "Może to potrwać rok lub dwa" – zaznaczył.

W odpowiedzi na te zarzuty sieć EE stwierdziła, że roszczenie jest "spekulacyjne", podczas gdy O2 oświadczyło, że nikt jeszcze nie zwrócił się do nich w tej sprawie. Sieć Vodafone stwierdziła, że nie posiada wystarczających danych, aby jego zespół prawny mógł dokonać stosownej analizy, a Three odmówiła komentarza.

"Jesteśmy jednak dumni, że byliśmy pierwszym dostawcą, który dziesięć lat temu wprowadził umowy dzielone, które automatycznie i całkowicie obniżają rachunki klientów po spłaceniu telefonu" - oznajmił rzecznik O2.

Jak sprawdzić, czy wygasła nam dotychczasowa umowa?

  • Od lutego 2019 r. operatorzy mają obowiązek wysyłania do swoich klientów listów, wiadomości e-mail lub SMS-ów z powiadomieniem o zbliżającym się wygaśnięciu umowy.
  • Nie muszą oni informować o najtańszych dostępnych ofertach, więc warto skontaktować się z operatorem lub poszukać najtańszej oferty.
  • Ponadto, jeśli nie mamy pewności co do terminu wygaśnięcia umowy, możemy w dowolnym momencie wysłać SMS o treści INFO na numer 85075. W ciągu kilku minut użytkownik powinien otrzymać odpowiedź z informacją o terminie wygaśnięcia umowy i ewentualnych opłatach za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Czytaj więcej:

Organizacja Which?: "Podwyżki cen stosowane przez Virgin Media łamią prawo"

Fuzja Vodafone z Three zwiększy rachunki?

Mieszkańcy UK przygotowują się na falę podwyżek rachunków za telefon i internet

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement